Czerwienne Bachledówka

Położone na wysokości 947 m n.p.m. sanktuarium warto odwiedzić podczas przejażdżki przez Czerwienne. Nie tylko ze względu na sam kościół, ale również na widoki, jakie rozpościerają się ze wzgórza.

Bachledówka, bo tak nazywa się to wzgórze, góruje nad Czerwiennem – wsią, przez którą prowadzi ciekawa droga z Cichego do Zębu. Dojazd do wzgórza nie stanowi problemów – już samo sanktuarium widoczne jest z daleka, a droga do niego dobrze oznaczona. Na górze znajdują się parkingi, więc na pewno z miejscem postoju nie będzie problemu.

Namiar na punkt GPS [49°22’31.0″N 19°55’10.8″E]

Sanktuarium ojców Paulinów – kościół p.w. Matki Boskiej Jasnogórskiej – to jedna z młodszych budowli sakralnych na Podhalu. Przybycie zakonników związane jest z obietnicą, jaką jedna z okolicznych mieszkanek złożyła podczas okupacji (zamożna lwowianka, która osiadła na Podhalu i po śmierci męża wyszła ponownie za mąż – tym razem za górala). Kiedy hitlerowcy przeszukiwali dom Heleny Jarząbkowej w modlitwie obiecała ona, że jeśli okupanci nie znajdą ukrytej w przydomowym ulu partyzanckiej broni, to ofiaruje ona ziemię kościołowi. I tak się też stało. Po kilku latach do Czerwiennego przyjechali ojcowie z Jasnej Góry z kopią obrazu Jasnogórskiej Panienki.

Pierwszą Mszę św. odprawili w przydomowej kaplicy w lipcu 1955 roku. Z czasem na nabożeństwa zaczęło przychodzić więcej osób, a Bachledówka stała się ważnym miejscem dla Paulinów. Od 1967 do 1974 roku przyjeżdżał tu prymas Stefan Wyszyński, który spotykał się tu między innymi z ówczesnym metropolitą krakowskim Karolem Wojtyłą. Na dwa tygodnie przed historycznym konklawe, gdzie został wybrany na papieża, Karol Wojtyła odprawiał tu rekolekcje.

Sam kościół zaczęto budować dopiero w 1985 r. a kamień węgielny pod budowę pobłogosławił papież Jan Paweł II. W 1991 roku kardynał Franciszek Macharski poświęcił świątynię i od tej pory w to miejsce przyjeżdżają pielgrzymki z całej Polski.

Świątynia jest wykończona w pięknym, góralskim stylu. Zachwyca dopracowaniem szczegółów i połączeniem rzeźbionego drewna ze śnieżnobiałymi murami. Jeśli wcześniej ktoś odwiedzał Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – bez problemu dostrzeże podobieństwo pomiędzy tymi świątyniami. Zdecydowanie warto odwiedzić ten kościół – zarówno ze względów religijnych, historycznych ale również aby zobaczyć piękno jego wykończenia.

Samo wzgórze Bachledówki to bardzo dobry punkt widokowy na Tatry, Gorce i Beskidy. Patrząc w stronę Babiej Góry zobaczyć można błyszczącą w słońcu taflę Jeziora Orawskiego, zwanego często przez górali Morzem Orawskim. Zbudowana i oddana do użytku w 2024 roku niewielka, choć bardzo fajna platforma widokowa świetnie uzupełniła potencjał turystyczny tego miejsca.

Namiary GPS na punkt: [49°22’30.0″N 19°55’09.8″E]

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.