Gdzie plażować: Nad Jeziorem Czorsztyńskim cz. 2

Żar leje się z nieba, duchota niemiłosierna – trzeba się ochłodzić. Tylko gdzie? W cyklu „Gdzie plażować” znajdują się ciekawe miejsca, do których bez większego problemu dojedziemy motocyklem i pozostanie on w zasięgu naszego wzroku podczas wodnych zabaw.


Jezioro Czorsztyńskie – część II

Część północna – miejsca pomiędzy ujściem Dunajca w Dębnie, a ruinami zamku w Czorsztynie.
Miejscowości: Maniowy, Mizerna, Kluszkowce, Czorsztyn.

UWAGA: Ze względu na budowę ścieżki rowerowej dookoła Jeziora Czorsztyńskiego wiele z tych miejsc już zmieniło lub w najbliższej przyszłości zmieni swój wygląd. Jak tylko ścieżka w całości zostanie ukończona – zaktualizuję poniższe informacje o miejscówkach.

Jezioro Czorsztyńskie to zaporowy zbiornik wodny na rzece Dunajec, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami i Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi i Właściwymi.

Uwaga: Nad Jeziorem Czorsztyńskim tylko jedno kąpielisko dopuszczone jest oficjalnie do użytku (Plaża Zamajerz). Korzystając z pozostałych miejscówek robicie to na własną odpowiedzialność.

[Zobacz też: Gdzie plażować na Jeziorem Czorsztyńskim – część 1]


Maniowy – Hubka

Pierwszą miejscówkę zobaczymy z mostu łączącego Dębno z Maniowami. Żeby do niej dojechać, jadąc w kierunku Krościenka nad Dunajcem, kilkaset metrów za mostem skręcamy w prawo (koło restauracji Hubka) i zjeżdżamy aż do samej tafli jeziora.

Namiary GPS na punkt: [49°27’57.8″N 20°13’34.1″E]

Jest to ulubione miejsce wędkarzy. Bardzo niechętnie patrzą na kogoś, kto kręci się w okolicy i płoszy im ryby (których i tak łowią tyle, co nic), ale tak na szybką fotkę miejsce super.


Maniowy – Węgliszczak

Nazwa miejscówki pochodzi od nazwy ulicy, w którą trzeba skręcić, aby dojechać do jeziora. Zwana również: Piekiełko, Zatoka Hyga.

Od drogi DW969 jedziemy wąskim, asfaltowym traktem, później szutrową drogą, przez potok po płytach betonowych i gotowe 🙂

Co warto wiedzieć o tym miejscu? Jest ustronne, super nadaje się na biwak i nocleg, ale po większych ulewach pełni rolę śmietnika. Zresztą widać to na zdjęciach, które robiłem kilka dni po solidnych deszczach. Niesione przez Dunajec drzewa i śmieci zebrane w podhalańskich miejscowościach zazwyczaj lądują w tym miejscu.

Namiary GPS na punkt: [49°27’30.8″N 20°15’05.4″E]

Mała uwaga: na mapach możecie znaleźć bardzo różne nazwy tego miejsca. Węgliszczak lub Węgliska – tak oznaczona jest ulica dojazdowa, nazwa potoczna to Piekiełko, a na mapach jest w tym miejscu zaznaczona Zatoka Hyga, ale zarosła ona już dawno temu i na satelicie ledwo odszukacie jej kontury.


Maniowy – Międzydrogi (off-road)

Coś dla miłośników szutrów 🙂 – dojazd off-roadem. Wjazd na wąską dróżkę znajduje się dokładnie na połączeniu DW969 z ulicą Mickiewicza w Maniowach. A resztę to już sobie radźcie, nie będę Wam psuł zabawy 🙂

Namiary GPS na punkt: [49°27’11.1″N 20°15’27.9″E]


Maniowy – Zatoka Limierzyska

Dojazd do tej miejscówki znajduje się dokładnie vis-a-vis stacji benzynowej Orlen w Maniowach. Mijamy myjnię samochodową i za nią skręcamy najpierw w lewo, a później polną, utwardzoną drogą w stronę jeziora.

Musiałem wspomnieć o tym miejscu, ale zdjęć stąd na razie nie ma, bo po budowie znajdującej się obok fabryki armatek śnieżnych SuperSnow i kilku drewnianych domków dojazd został całkowicie zryty i zniszczony przez ciężki sprzęt. Ale jak tylko zrobią porządek z dojazdem – dołożę fotki. Jest też dojazd ulicą Potok, ale o tym wkrótce.

Namiary GPS na punkt: [49°27’06.6″N 20°15’45.3″E]


Maniowy/Mizerna – Zatoka przy starej drodze

Tak naprawdę ciężko inaczej nazwać to miejsce. Jest tam kilka punktów i dwa główne sposoby dojazdu. Kiedyś tędy prowadziła asfaltowa droga do Starych Maniów – wioski, która zniknęła pod taflą jeziora po spiętrzeniu wód Dunajca przez zaporę. Fragmenty starej drogi są widoczne z satelity, a kiedy poziom wody w jeziorze obniża się – można z powodzeniem spory kawałek tą drogą przejść, a czasami nawet przejechać.

Koniecznie musicie spojrzeć na mapę – satelitarny rzut z GeoPortalu.

Wjazd A – od Maniów

Z głównej drogi DW969 asfaltowa, kręta i widokowa droga w kierunku jeziora. Po kilkuset metrach rozwidlenie i w prawo off-roadem do miejscówki 1, w lewo asfaltem kierunek 2, 3 itd

Punkt 1 – Zatoka Limierzyska od drugiej strony

Opisywana wcześniej zatoka (za fabryką SuperSnow), ale od drugiej strony. Dojazd utwardzoną drogą szutrową

Namiary GPS na punkt: [49°26’59.5″N 20°15’40.9″E]

Punkt 2 – Zatoka Maniowy

Szereg miejsc, gdzie bezpośrednio dojedziemy do jeziora. Część tych miejsc to „dzikie” zjazdy, a część to teren bardzo przyjemnej Przystani Żeglarskiej w Maniowach. Jest tam zorganizowana plaża (ale bez opieki ratownika), zjeżdżalnia dla dzieci, miejsce na rozbicie namiotu, mała gastronomia, możliwość wypożyczenia kajaków czy rowerków wodnych i sporo miejsca do zostawiania samochodu lub motocykli w zasięgu wzroku.

Namiary GPS na punkt: [49°26’48.1″N 20°16’07.3″E]

Punkt 3 – Stara Droga

To miejscówka wzdłuż wspominanej wcześniej drogi asfaltowej prowadzącej do zalanych Maniów. Brama prowadząca na drogę jest zamykana, ale czasami łańcuchy tylko lekko przewieszone są przez żerdkę, żeby robić dobre wrażenie. Dojazd poza bramką może być ciężki, bo co jakiś czas właściciele terenu koparką zabezpieczają dojazd off-roadem kopiąc głębokie doły.

Miejsce fajne do spacerów. Motocykl można zostawić przed bramą i prawie cały czas jest w zasięgu wzroku, a spacer asfaltem delikatnie zanurzającym się w wodzie to też pewnego rodzaju atrakcja 🙂

Namiary GPS na punkt: [49°26’41.0″N 20°16’14.3″E]

Punkt 4 – Przystanie żeglarskie w Mizernej

Jadąc od punktu 3 aż do wyjazdu B po prawej stronie widać szereg plaż i pomostów. Położone są one na zachodnim brzegu Zatoki Sygulina i w większości są one w rękach prywatnych właścicieli. Nie są oni zbyt szczęśliwi, jak ktoś „wbija” im na parcel i chce sobie popływać. Na działkach z tego powodu znajdziemy wiele ras psów obronnych i szereg ostrzeżeń o zakazie wstępu na teren prywatny.

Czasami Przystań Żeglarska Yacht Klubu w Mizernej jest bardziej gościnna, ale głównie dla osób z innych yachtklubów w Polsce.

Wyjazd B – od Mizernej

To skrzyżowanie drogi DW969 Nowy Targ – Krościenko z drogą gminną prowadzącą do wsi Mizerna i w kierunku Starych Maniów, czyli opisywanego wcześniej punktu 3.

I to by było na tyle opisu tej szerokiej zatoki przy starej, zalanej drodze.


Stylchyn, Osada Czorsztyn w Kluszkowcach

Mała uwaga – Osada Czorsztyn a miejscowość Czorsztyn to dwie zupełnie inne miejscówki. Turyści często mylą te miejsca.

A tu znów korzystając z jednego zjazdu mamy do dyspozycji kilka miejscówek: przystanie żeglarskie i knajpy, osadę-skansen oraz półwysep z ciekawymi widokami. Ale po kolei…

Zjazd z DW969 nie sposób pominąć – Osada Czorsztyn i Tawerna Vito są dobrze oznaczone.

Przystanie i knajpy

To pierwsza część, na którą się natkniemy. Przystań Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego wraz z knajpą i polem namiotowym. Jest tu też możliwość plażowania za niewielką opłatą i w przyjemnej atmosferze z delikatną muzyką szantową 🙂

Obok jest tawerna z konkretnym, ale i nietanim jadłem. Również i tu można troszkę się poopalać. Jak chcemy połączyć obiad z odpoczynkiem i kąpielą to jest to super miejsce. Parking wykostkowany i motocykle w zasięgu wzroku to niewątpliwy atut.

Namiary GPS na punkt: [49°26’30.6″N 20°17’23.8″E]

Osada Turystyczna Czorsztyn

Nici tu z plażowania, ale będąc przejazdem – warto tu wstąpić. Znajdują się tutaj zabytkowe budynki przeniesione w to miejsce z zalanych części Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna. W sumie 31 obiektów. Co ciekawe – to nie tylko skansen. Spora część willi oferuje pokoje do wynajęcia. Część hotelowa zlokalizowana jest w trzech willach – Teofila Sanoka, Józefa Galoty oraz Leopolda Szperlinga.

Zresztą opis tego miejsca nadaje się na osobny tekst i tak wkrótce będzie 🙂

Namiary GPS na punkt: [49°26’26.7″N 20°17’41.2″E]

Półwysep Stylchyn

Na końcu Osady Czorsztyn zjeżdżamy na szutrową drogę i po chwili jesteśmy na położonym w pięknym miejscu Półwyspie Stylchyn. Widoki rozpościerające się z tego miejsca pozwalają podziwiać nam oba zamki (w Czorsztynie i Niedzicy) oraz praktycznie cały teren Jeziora Czorsztyńskiego.

Po obu stronach półwyspu strome zejścia na kamieniste i wąskie plaże, które w sezonie cieszą się sporym zainteresowaniem turystów i lokalesów. W okolicy z roku na rok przybywa nowych domków – oby kiedyś całego półwyspu nie zabudowali i nie zamknęli.

Namiary GPS na punkt: [49°26’14.4″N 20°17’46.7″E]


Zatoka Pusta – plaża w Kluszkowcach

Jedno z bardziej znanych miejsc do plażowania. W zasadzie znajdziemy tu wszystko, co potrzeba do letniego odpoczynku nad wodą. Plaża, parking, kajaki, rowerki wodne, mała i duża gastronomia i oczywiście woda, która w tej zatoce jest często cieplejsza niż na otwartym akwenie. Problemem może być brak stałego posterunku ratowników i zapachy z położonej nieopodal oczyszczalni ścieków.

Dojazd bezproblemowy od drogi DW969 albo od strony Osady Czorsztyn. Motocyklem można wjechać wprost na plażę 🙂

Namiary GPS na punkt: [49°26’40.8″N 20°18’04.5″E]


Czorsztyn – Pasternik

Ostatnia miejscówka przed Pienińskim Parkiem Narodowym to stosunkowo nowa dzielnica Czorsztyna – Pasternik. W ostatnim czasie powstały tak osady turystyczne, domki pod wynajem i karczma. Pomiędzy zatokami Stronie i Wronina, tuż przy ruinach zamku w Czorsztynie, dostępne są niewielkie, ale prywatne plaże.

W nadchodzącym sezonie opis tego miejsca zostanie uzupełniony o szczegóły dojazdu (droga w budowie) oraz informacje o możliwości korzystania z plaż.

Namiary GPS na punkt: [49°26’11.1″N 20°18’35.5″E]


[Zobacz też: Gdzie plażować na Jeziorem Czorsztyńskim – część 1]

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.