Kiedy wybitny znawca i badacz Tatr Jan Kanty Walery Eljasz-Radzikowski w 1874 roku jechał furmanką nad Morskie Oko, to po wizycie na Głodówce napisał: „Objechałem całe Tatry naokoło i przekonałem się, że znikąd się one wspanialej nie przedstawiają”. Jestem pewien, że gdyby ów jegomość dziś siadł na motocykl, przejechał po równym jak stół asfalcie i spod kasku rzucił okiem na panoramę z Głodówki – napisałby to samo.
Polana Głodówka położona jest przy drodze wojewódzkiej DW960 prowadzącej z Bukowiny Tatrzańskiej na Łysą Polanę. Przemierzają ją tłumnie turyści, którzy wybierają się nad Morskie Oko. Widoki rozpościerające się wprost z drogi sprawiają, że w tym punkcie zatrzymuje się większość wycieczek na pamiątkowe zdjęcie.
[Namiary na punkt GPS: 49°18’06.6″N 20°06’58.4″E]
Głodówka znajduje się na wysokości około 1000 m n.p.m. a góruje nad nią Cyrhla nad Białką (1158 m) – wzniesienie, które właśnie często mylnie nazywane jest Głodówką. Przy drodze znajduje się kilka parkingów, budki z pamiątkami i zatoczka autobusowa, która często wykorzystywana jest na szybki foto-postój.
Nad polaną majestatycznie góruje Schronisko Górskie ZHP „Głodówka”, gdzie często odbywają się imprezy muzyczne czy zloty wojów. A od 2022 roku w pierwszy weekend wiosny spotykają się tu motocykliści. Obok schroniska znajduje się kaplica św. Piotra i Pawła, gdzie w każdą niedzielę i święta odprawiana jest Msza św.
Zaledwie kilkaset metrów dalej, jadąc w kierunku Łysej Polany, znajdują się jeszcze dwa punkty widokowe z miejscami do parkowania, skąd podziwiać można piękne szczyty Tatr Bielskich.
Głodówka w filmach
Motocyklowe powitanie wiosny 2022
Motocyklowe powitanie wiosny 2023
Motocyklowe powitanie wiosny 2024
Już 24 marca 2024 roku. Zapraszam!
to chyba Walery nie jechał furmanką przez Łapszankę 🙂