Detailing odświeży wygląd samochodu, nada mu blasku oraz sprawi, że będzie prezentował się zniewalająco. Od czego należy zacząć domową pielęgnację pojazdu?
Czym jest detailing?
Detailing to przede wszystkim czynności polegające na gruntownym czyszczeniu, renowacji i konserwacji pojazdu. Pojęcie obejmuje zarówno pielęgnację zewnętrznej, jak i wewnętrznej części samochodu. Jego działanie podnosi walory estetyczne auta i nie tylko. Zabiegi te sprawiają, że komfort korzystania z pojazdu wzrasta, jak również jego wartość oraz żywotność.
Domowy detailing samochodu – od czego zacząć?
Detailing można wykonać w profesjonalnym miejscu, gdzie fachowcy zajmą się naszym pojazdem. Można również samodzielnie podjąć się tego zadania. Należy tylko pamiętać o zaopatrzeniu się w niezbędne kosmetyki samochodowe i akcesoria, które można znaleźć na stronie https://www.moje-auto.pl/katalog-online/detailing-samochodowy/.
Detailing zewnętrznej części pojazdu
Czyszczenie należy rozpocząć od opłukania bryły samochodu, usuwając kurz i jeszcze świeże zabrudzenia. Następnie rozpoczynamy mycie wstępne. Do tego celu można wykorzystać aktywną pianę rozprowadzaną przez myjkę ciśnieniową lub pianownicę. Preparat zmiękcza brud, dlatego mycie karoserii będzie łatwiejsze. Nie można zapomnieć o tym, że gruntowne oczyszczanie należy przeprowadzić nie tylko na nadwoziu auta, lecz także na felgach i innych elementach samochodu. Ciężkich zabrudzeń z obręczy można pozbyć się z pomocą środków takich jak tzw. krwawa felga.
Następnym krokiem jest mycie właściwe, do którego potrzebne są dwa wiadra z wodą (jedno do opłukiwania zabrudzonej gąbki) i szampon bez wosku. Warto wcześniej zaopatrzyć się także w miękką gąbkę, która skutecznie usunie zabrudzenia z karoserii, ale jej nie porysuje. Jeżeli na powierzchni samochodu pozostanie twardy brud, warto sięgnąć po glinkę. Przed zastosowaniem jej, należy osuszyć auto delikatną ściereczką. Glinkowanie z łatwością poradzi sobie z pozostałościami po owadach, smole, czy innymi substancjami. Pocieranie glinką może czasami pozostawić na lakierze nieestetyczne rysy, dlatego warto użyć lubrykantu.
Kolejny krok to woskowanie. Jednak przed jego zastosowaniem, warto skorzystać z cleanera, który dokładnie usunie wszystkie pozostałości po poprzednich kosmetykach użytych do mycia i glinki. Wosk należy nakładać na osuszoną karoserię w zacienionym miejscu. Jeśli lakier będzie gorący, mogą powstać plamy. Następnie można przejść do opon i plastikowych elementów zewnętrznych i ich konserwacji środkami, które chronią je przed niszczeniem.
Na końcu zajmujemy się szybami i reflektorami. W przypadku szyb wybieramy preparaty bez zawartości metylenu i amoniaku, aby uniknąć parowania. Natomiast reflektory należy czyścić środkami do akrylu lub szkła.
Detailing wnętrza
Detailing wewnętrzny to żmudny proces, który wymaga od nas dużej cierpliwości i skrupulatności. Proces czyszczenia wnętrza rozpoczynamy od gruntownego odkurzania. Lepiej wybrać mniejszy odkurzacz – ręczny. Z jego pomocą można dotrzeć do wszystkich zakamarków. Szczególnie jeśli palimy we wnętrzu papierosy albo podróżujemy z dziećmi lub zwierzętami, trzeba wyprać tapicerkę i podsufitkę. Należy zastosować środki odpowiednie do danego materiału.
Kokpit i inne elementy wnętrza, w tym wszystkie zakamarki i szczeliny można wyczyścić i jednocześnie zabezpieczyć środkami w sprayu. Należy jednak zwrócić uwagę czy są przeznaczone od danego tworzywa (skóry, plastiku, drewna), aby nie uszkodzić powierzchni.
Więcej informacji na temat dbania o samochód znajdziesz w artykule „Jak zadbać o auto z kosmetykami MOJE-AUTO.pl?”
Materiał partnera