Otrzymanie mandatu karnego to dla kierowcy przykra wiadomość, ponieważ wiąże się nie tylko z karą pieniężną, ale również naliczeniem punktów karnych. Kiedy zatem warto odmówić przyjęcia mandatu? Odpowiadamy.
Materiał sponsorowany
Kiedy warto odmówić przyjęcia mandatu?
Zgodnie z polskim prawem do nakładania na kierowców mandatów upoważnione są odpowiednie organy, które mogą schwytać kierowcę w momencie popełnienia zabronionego czynu lub bezpośrednio po nim. Chodzi w tym przypadku nie tylko o Policję, ale również Straż Miejską, Służbę Celną, czy Straż Graniczną. Kiedy zatem warto odmówić przyjęcia mandatu? Oczywiście wtedy, gdy kierowca uważa, że jest on wystawiony niesłusznie. W takiej sytuacji postępowanie kierowane jest do sądu, który ponownie bada okoliczności zdarzenia (np. na podstawie nagrań z monitoringu, czy zeznań świadków) oraz wydaje wiążący wyrok.
Dlaczego warto odmówić mandatu z fotoradaru?
Zdecydowanie najczęściej wystawianymi mandatami są kary za przekroczenie prędkości. Dzieje się tak, ponieważ kierowcy są zarówno zatrzymywani przez służby w momencie popełnienia wykroczenia, jak i otrzymują zdjęcia z fotoradarów. W tym drugim przypadku również można i warto odmówić przyjęcia mandatu, a legalną furtkę udostępnia platforma FotoradarNiePlacPL. Jak wygląda w tym przypadku procedura? Otóż, właściciel pojazdu otrzymuje zawiadomienie z GITD o popełnieniu wykroczenia oraz konieczności wskazania jego sprawcy czyli osoby która kierowała w danym momencie samochodem. Dopiero po jej określeniu wystawiany jest mandat karny, który również wysyłany jest drogą pocztową. Tym razem otrzymać go jednak nie musi właściciel pojazdu, ponieważ jest on wysyłany bezpośrednio do osoby, która była sprawcą danego wykroczenia w ruchu drogowym.
Jak uniknąć mandatu z fotoradaru?
Jak wspomniano w poprzednim akapicie otrzymując zawiadomienie z GITD o popełnieniu wykroczenia to właściciel pojazdu musi wskazać sprawcę wykroczenia. To właśnie ta kwestia pozwala uniknąć mandatu z fotoradaru, ponieważ zgodnie z przepisami prawa to uprawniony urzędnik powinien jednoznacznie wskazać sprawcę, a co za tym idzie osobę, która zostanie ukarana mandatem. W związku z tym warto wiedzieć, że można spróbować uniknąć otrzymania mandatu z fotoradaru. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy anulowania mandatu na FotoradarNiePlacPL i odesłać go w odpowiedzi na zawiadomienie z GITD. Istotne w tym przypadku jest nie tylko to, że jest to w pełni legalne rozwiązanie (ze względu na istniejącą lukę prawną), ale również to, że można w ten sposób spróbować uniknąć kary także za innego rodzaju wykroczenia. Nowoczesne fotoradary są bowiem w stanie zarejestrować nie tylko przekroczenie dozwolonej prędkości, ale również jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, przejazd na czerwonym świetle, czy nawet korzystanie z telefonu.
Podsumowując należy stwierdzić, że przyjęcie mandatu karnego za wykroczenia drogowe to nie zawsze najlepsza opcja. W wielu przypadkach można bowiem uniknąć kary, a szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod linkiem: Jak nie płacić mandatu z fotoradaru – FotoradarNiePlacPL.
Materiał sponsorowany