Przygotowanie motocykla do sezonu – o czym należy pamiętać?

Fani ścigaczy i innych jednośladów z wytęsknieniem oczekują cieplejszych dni, aby wyruszyć swoimi motocyklami na polskie drogi. Wiosna już trwa, temperatura dodatnia, dzień coraz dłuższy, więc czas przygotować motor do sezonu. Zanim odpalimy silnik swojego ścigacza, warto przeprowadzić przegląd pojazdu i sprawdzić lub wymienić niektóre elementy.

Przez ostatnie lata częściej sprowadzano motocykle do Polski z innych krajów europejskich – zlecenia na import stanowiły ponad 75% rynku. Z Polski za granicę przetransportowano jedynie niespełna 25% motocykli.

Polacy najczęściej sprowadzają motory z Niemiec (49%) i Wielkiej Brytanii (9,6%). Jednak w 2021 roku nastąpił spadek udziału Wielkiej Brytanii w zamówieniach na motory aż o 13%. Taki stan rzeczy jest najprawdopodobniej spowodowany Brexitem. Jednocześnie wzrósł popyt na motory z Francji – tu udział w zleceniach transportu wzrósł o 3% i wyniósł 9,6%. Najmniej ścigaczy jest sprowadzanych z Holandii (7,5%) i Włoch (4,7%).

Najwięcej motocykli sprowadzono w województwach mazowieckim (12%), małopolskim (11%) i śląskim (10%). Do najczęściej sprowadzanych do Polski marek należy Yamaha (19,7%), Honda (18,1%) oraz Suzuki (9,3%). Najmniejszym zainteresowaniem klientów cieszy się Kawasaki (8%) i KTM (4,4%). Bez względu na to, czy motocykl został dopiero sprowadzony, czy wyjęty z garażu, trzeba go przygotować do sezonu. Na jakie kwestie warto zwrócić przy tym uwagę?

Dokumenty i ubezpieczenie

Przed wybraniem się na wycieczkę motocyklem, należy sprawdzić ważność jego dokumentów. Przede wszystkim zweryfikujmy, czy mamy jeszcze ważne badanie techniczne. Jeśli nie, powinniśmy się udać do stacji kontroli pojazdów. Pierwsze badanie techniczne należy przeprowadzić przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji jednośladu, następne – przed upływem 2 lat od daty poprzedniego przeglądu technicznego. Potem badania techniczne trzeba przeprowadzać co roku.

Kolejną ważną sprawą jest obowiązkowe ubezpieczenie OC. Za jego brak grożą kary finansowe. Jeśli skończyła się umowa obowiązkowego ubezpieczenia, trzeba zawrzeć nową, a jeśli nie opłaciliśmy składki, należy szybko dokonać płatności. Zastanawiasz się, gdzie kupisz polisę OC na motocykl?

– Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela motocykla. Nie ma znaczenia, czy jeździmy nim po drogach, czy stoi w garażu. Nie można płacić OC tylko za sezon, składka jest wyliczana za cały rok – przypomina ekspert Punkta.pl. – Jeśli chcemy płacić mniej za ubezpieczenie, warto skorzystać z kalkulatora internetowego, który znajdzie najtańsze oferty OC na rynku. Wystarczy wpisać dane o właścicielu motocykla i o samym pojeździe, a narzędzie dokona kalkulacji składki – dodaje ekspert.

Ceny polis OC motocykla w zależności od pojemności silnika wahają się od około 143 do 348 zł. Ustaliliśmy to, korzystając właśnie z kalkulatora OC/AC.

Akumulator i opony

Najczęstszym problemem przy przeglądzie motocykla po sezonie zimowym jest niskie napięcie w akumulatorze. Jeśli nie ładowaliśmy go przez okres zimowy, niezbędny może się okazać zakup nowego. Biały nalot na klemach świadczy o tym, że akumulator wymaga wymiany. Jeśli jednak użytkowaliśmy go krótko (np. jeden sezon) i nie widzimy żadnych niepokojących objawów, wtedy wystarczy naładowanie.

Po zamontowaniu akumulatora warto także sprawdzić, czy działa układ elektryczny, a także czy mamy w motocyklu sprawne światła i kontrolki oraz sygnał dźwiękowy. Dodatkowo przed wyprowadzeniem motoru z garażu na drogi warto sprawdzić stan opon. To one są odpowiedzialne za przyczepność kół i bezpieczeństwo motocyklisty. Z powodu nieużytkowania motocykla w oponach mogło spaść ciśnienie. Aby wyrównać ilość powietrza, należy skorzystać z kompresora. Trzeba także dokładnie obejrzeć opony, aby sprawdzić, czy nie ma w nich pęknięć lub uszkodzeń.

Płyny, hamulce i olej

Zanim wybierzemy się na wiosenną przejażdżkę swoim motocyklem, warto sprawdzić stan i działanie hamulców. Klocki hamulcowe powinny mieć minimum 1,5 mm grubości. Warto także zwrócić uwagę na tarcze hamulcowe, które pod wpływem wilgoci mogły zardzewieć – w takim wypadku trzeba je oczyścić. Dodatkowo powinniśmy zweryfikować poziom płynu hamulcowego oraz oleju silnikowego.

Wymianę oleju teoretycznie należy przeprowadzać raz w roku. Najlepiej zrobić to przed zimowaniem pojazdu, ponieważ zużyty olej i zawarte w nim zanieczyszczenia działają szkodliwie na uszczelki silnika, co prowadzi do ich szybszego zużycia. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy przed okresem zimowym, należy zaplanować wymianę oleju wiosną przed rozpoczęciem sezonu.

Filtry i smarowanie łańcucha

Właściciele motocykli wyposażonych w łańcuch powinni sprawdzić jego stan przed sezonem. Ważne, aby skontrolować, czy jest dobrze naciągnięty. Jeśli można go bez oporu odciągnąć, wtedy należy rozważyć jego wymianę. Przy okazji warto łańcuch wyczyścić i nasmarować. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić stan zębatek.

Aby nasz motor był w pełni sprawny cały sezon i nie sprawiał kłopotów w czasie jazdy, powinniśmy również wymienić filtry. Każdy z nich ma inną funkcję, jednak wszystkie istotnie wpływają na działanie pojazdu. Filtr paliwa odpowiada za oczyszczanie paliwa przed jego dotarciem do wtryskiwacza. Znajdujące się w nim zanieczyszczenia mogą doprowadzić do gorszego działania silnika i skrócić jego żywotność.

Filtr oleju ma za zadanie usuwanie zanieczyszczeń z silnika oraz filtrowanie oleju. Filtr powietrza zatrzymuje zanieczyszczenia, które trafiają do motocykla z zewnątrz. Chroni silnik przed zabrudzeniami i pyłkami, które mogą być niebezpieczne dla jego funkcjonowania.

Przed pierwszą wiosenną podróżą motocyklem warto go umyć, wyczyścić wszystkie podzespoły, a także zadbać o smarowanie oraz odpowiednią ilość płynów w układach i powietrza w oponach. Właściwe przygotowanie pojazdu do sezonu wiosenno-letniego zapewni kierowcy komfort i bezpieczeństwo podczas przejażdżek. Niezwykle istotne jest także zadbanie o sprawdzenie stanu technicznego motoru i wykupienie polisy OC.

Materiał przygotowany przy współpracy z Punkta.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.