Kościelisko: Kaplica na Prędówce

Droga do kaplicy pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Kościelisku Prędówce jest w kiepskim stanie, a do tego mocno stroma. Za to widoki spod kapliczki zapierają dech w piersiach.

Niewielka, zwrócona ku górom kapliczka dość mocno zmieniła się w ostatnich latach. Ufundowana została przez Andrzeja i Agnieszkę Prędowskich w 1909 roku. Kiedyś skromnie otynkowana i obita malowaną na brązowo blachą, a dziś wyłożona kamieniami, pokryta gontem i wykończona drewnem z pięknymi góralskimi zdobieniami. Zmieniła się również okolica, powstało wiele nowych domów i zrobiło się tak ciasno, że nawet ciężko znaleźć miejsce do zaparkowania motocykla.

Namiary na punkt GPS: [49°17’53.7″N 19°53’23.6″E]

Ważne, że to miejsce, choć zmieniło się wizualnie, nie zatraciło swojej magii. Bo jak człowiek siądzie sobie przy tej kapliczce, popatrzy na góry i w ciszy zanurzy się w swoich myślach lub modlitwie, to naprawdę robi się magicznie.

Ale wróćmy na ziemię. Żeby dojechać do kapliczki musimy przede wszystkim jechać ulicą Nędzy Kubińca (od zakopiańskiej estakady przez „centrum” Kościeliska). Po prawej stronie miniemy piękny, drewniany kościół i zaraz za nim, dosłownie 50 metrów, odbijamy w prawo. Nie rozpędzamy się zbytnio, bo za kolejne 50 metrów znów jedziemy w prawo. Jest niebieska tabliczka kierunkowa „Prędówka”, więc jak zachowamy czujność to bez problemu dojedziemy. Stamtąd już prosto do góry – dosłownie, bo droga momentami jest bardzo stroma, ale ciągle asfaltowa.

Z kapliczki co roku wyrusza procesja w święto Bożego Ciała. Wierni idą aż do kościoła w Kościelisku, zatrzymując się i modląc po drodze przy udekorowanych ołtarzach. Magia tego miejsca, podniosłość święta Bożego Ciała i wspaniały widok na Tatry sprawia, że warto choć raz akurat w tym czasie przyjechać na Prędówkę.

[Galeria zdjęć z Bożego Ciała na Prędówce]

Dla chętnych, którzy posiadają coś bardziej terenowego, mała podpowiedź. Jadąc jeszcze wyżej, dalej drogą, która nas przywiodła pod kapliczkę, szutrami dojedziemy na Butorowy Wierch, na skrzyżowanie dróg Salamandra-Dzianisz z drogą na Gubałówkę. Jest tam wprawdzie zakaz wjazdu dla „niemieszkańców”, ale wprawny turysta sobie poradzi.

Kaplica na Prędówce w filmach

I kilka zdjęć z Prędówki

12 komentarzy

 1. Orientuje sie ktoś, o której rusza jutro procesja z Prędówki?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam.
  Michał.

 2. Faktycznie stromy podjazd i do tego sporo żwiru. Wiele razy byłem już w Zakopanym ale pierwszy raz w tak pięknym miejscu. Lepsze widoki chyba tylko idąc wierzchołkami gór. Polecam odwiedzić to miejsce, ja tam jeszcze wrócę.

 3. Byłem tam dzisiaj niemal o świcie…
  Chciałem sprawdzić jak teraz wygląda jedno z moich ulubionych miejsc widokowych. A teraz, szukając informacji o kapliczce trafiłem na ten materiał 🙂
  Świetne! Bardzo ciekawy wpis i niezłe zdjęcia. Lubię to miejsce ale ostatnio tam byłem trzy lata temu i też stwierdzam że wiele się zmieniło. W marcu 2012 r. wykonałem z tego miejsca gigapanoramę Tatr. Jeżeli lubicie obrazki Tatr w dużych rozdzielczościach to zapraszam tutaj:

  http://www.fotokreator.eu/panoramy/gigapanoramy/item/koscielisko-predowka?category_id=26

  Jeszcze raz dziękuję za interesujące informacje o tym wyjątkowym miejscu i serdecznie pozdrawiam 🙂

 4. Ha, ha…
  Dopiero teraz zauważyłem ADRIANIE że „maczałeś palce” w tym portalu. Tym bardziej gorąco Cię pozdrawiam 🙂
  PS
  A zdjęcia nie są „niezłe” tylko… ŚWIETNE!
  :-))

  1. Dzięki Robert 🙂 Jechałem przed Tobą dziś rano, niestety samochodem. Ja w góry, a Ty na Prędówkę – świat jest mały 🙂

   1. Nie zauważyłem Cię 🙁
    Jeżdżę po Kościelisku z TP i chciałem przy okazji sprawdzić jakie zmiany zaszły na Prędówce bo dostałem cynk od klienta że obok kapliczki stoi nowy, duży dom o całkiem „znośnej” architekturze.
    PS
    Widzę że jesteś bardzogórskoaktywny 🙂
    Gdzie byłeś dzisiaj?

  1. Tylko w wybrane święta, jak np. Boże Ciało czy czasami św. Floriana. Najpewniejsze informacje otrzymasz w kancelarii parafialnej w Kościelisku: 18 207 07 26 (Kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.