FAQ dla wybierających się na Podhale

W jakich miesiącach trwa sezon motocyklowy na Podhalu?

Sezon zazwyczaj trwa od połowy marca do połowy listopada. Jednak przez pierwsze (do końca kwietnia) i ostatnie (od października) półtora miesiąca trzeba uważać na załamania pogody, bo potrafi spaść śnieg, a w zacienionych odcinkach dróg, szczególnie bocznych i krętych, może pojawić się poranne i wieczorne oblodzenie.

Jaki jest stan dróg na Podhalu?

Z roku na rok stan dróg ulega poprawie, chociaż im niższa kategoria drogi tym bywa z tym gorzej. Najlepiej utrzymane są drogi krajowe i wojewódzkie. A że są to główne drogi, więc i ruch na nich zazwyczaj jest bardzo duży i tworzą się ogromne korki. Mniej uczęszczane drogi gminne bywają w kiepskim stanie, ale i tak jest nieźle. Na każdym z rodzajów dróg pojawiają się zanieczyszczenia związane z przejazdem maszyn rolniczych, które często wprost z pól, ubłocone, wyjeżdżają na główną drogę.

Jakim motocyklem najlepiej jechać w góry?

Nie ma znaczenia, czym się jeździ – każdy typ jednośladu poradzi sobie świetnie. Nawet pojazdy z małymi bakami nie będą problemem, gdyż w zasadzie co kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów znajduje się stacja benzynowa.

Czy są dostępne trasy offroadowe?

Nie ma wyznaczonych tras offroadowych, ale jest wiele odcinków terenowych, które świetnie nadają się do lekkiej lub mocniejszej zabawy w błocie. Należy przede wszystkim uważać na to, aby omijać tereny parków narodowych (których jest to sporo), nie niszczyć upraw i nie straszyć zwierząt hodowlanych. Warto pamiętać, że drogi gruntowe zazwyczaj są mocno kamieniste i rozjeżdżone przez traktory, więc przyda się motocykl z wysokimi skokami zawieszeń.

Czy możliwe jest biwakowanie i nocleg „na dziko”?

Jasne! Jest cała masa wspaniałych miejsc do spędzenia nocy pod namiotem. Oczywiście trzeba uważać, żeby nie niszczyć upraw. W sezonie letnim prace w polu zaczynają się bladym świtem, więc jak o 4 rano przyjedzie właściciel i zobaczy, że motocykl i namiot zaparkowane są na jego ciężko uprawianym polu – będzie afera. Trzeba też uważać, podobnie jak przy offroadzie, na obszary parków narodowych i rezerwatów przyrody. Warto spojrzeć wcześniej na mapę, aby upewnić się gdzie takie obszary się znajdują. W przeciwnym wypadku może się skończyć wysokim mandatem. I jeszcze sprawa nocowania nad samą rzeką, Białką czy Dunajcem: sprawdźcie wcześniej pogodę, bo ulewne deszcze w wyżej położonych częściach górskiej rzeki potrafią spowodować nagły przybór wody. Bywa, że nurt staje się tak wartki, że taki nocleg może skończyć się tragedią.

Masz pytanie? Zostaw je w komentarzu poniżej, a wkrótce dostaniesz odpowiedź.

6 komentarzy

 1. Witaj ☺
  Niedługo wybieramy się z narzeczonym do Poronina z naszymi motocyklami: enduro i cross. Wspomniałeś że nie ma wyznaczonych tras offroadowych ale jest wiele terenów terenowych. Póki co bardzo spodobał mi się pomysł Jurgow Ski, w szczególności że bywałam tak również zimą oraz Maramuresz 😉 Poszukujemy miejsc gdzie będziemy mogli się troszkę „zmeczyc” trasą, podziwiać piękne widoki, nie narażając się na mandat.
  Bardzo podoba mi się to ze podajesz współrzędne miejsc, znacznie ułatwi nam to lokalizację 🙂
  Czy mógłbyś polecić jeszcze kilka trasa bez asfaltu, tak żeby umilić nam ten tygodniowy pobyt w najpiękniejszym miejscu w Polsce ?!
  Pozdrawiam, do usłyszenia, Ula

  1. hej Ula, przepatrz jeszcze materiały w serwisie, a na pewno coś dla siebie znajdziecie. Hawrań-Ski, Grandeus, droga z Wierchu Stefańskiego do Gliczarowa Górnego, coś z Pienin, Krowiarki w Chochołowie… dużo tego jest. Popatrzcie na satelitę.

   Zerknij też na zapisane moje ślady z Garmina z elementami off-roadu:

   http://adventures.garmin.com/pl-PL/by/motopodhale/off-road-podhale-001/#.V3d-DaImh8H
   http://adventures.garmin.com/pl-PL/by/motopodhale/off-road-podhale-002/#.V3d8p6Imh8G

   Pozdrawiam! Adrian

 2. Witam Podhale kiedy macie otwarcie sezonu motocyklowego ?? I czy biorąc pod uwagę sytuację z koronawirusem odbędzie się zlot i jak bym mógł prosić link do informacji na bierzaco

 3. Świetna trasa, piękne widoki. W ten weekend planuje wyskoczyć. Czy mógłbyś zdradzić jak zrobiłeś tą fajną mapkę, że tak ładnie się odtwarza. W jakim programie to robiłeś? Ja korzystałem do tej pory w relive, ale chciałbym zrobić właśnie tak samo jak u Ciebie z zrzutem mapy.

  Z góry dzięki. 🙂

  1. Hej, dzięki, nie bardzo wiem, o którą trasę chodzi, ale stosuję Garmin Connect – tam jest możliwość dokładnego śledzenia mapy. Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.