Głodówka: Tatry na wyciągnięcie ręki

Kiedy wybitny znawca i badacz Tatr Jan Kanty Walery Eljasz-Radzikowski w 1874 roku jechał furmanką nad Morskie Oko, to po wizycie na Głodówce napisał: „Objechałem całe Tatry naokoło i przekonałem się, że znikąd się one wspanialej nie przedstawiają”. Jestem pewien, że gdyby ów jegomość dziś siadł na motocykl, przejechał po równym jak stół asfalcie i spod kasku rzucił okiem na panoramę z Głodówki – napisałby to samo.

Polana Głodówka położona jest przy drodze wojewódzkiej DW960 prowadzącej z Bukowiny Tatrzańskiej na Łysą Polanę. Przemierzają ją tłumnie turyści, którzy wybierają się nad Morskie Oko. Widoki rozpościerające się wprost z drogi sprawiają, że w tym punkcie zatrzymuje się większość wycieczek na pamiątkowe zdjęcie.

Głodówka znajduje się na wysokości około 1000 m n.p.m. a góruje nad nią Cyrhla nad Białką (1158 m) – wzniesienie, które właśnie często mylnie nazywane jest Głodówką. Przy drodze znajduje się kilka parkingów, budki z pamiątkami i zatoczka autobusowa, która często wykorzystywana jest na szybki foto-postój.

Nad polaną majestatycznie góruje Schronisko Górskie ZHP „Głodówka”, gdzie często odbywają się imprezy muzyczne czy zloty wojów. Obok schroniska znajduje się kaplica św. Piotra i Pawła, gdzie w każdą niedzielę i święta odprawiana jest Msza św.

Pomimo wspaniałych widoków Polana Głodówka nie jest dobrym miejscem do odpoczynku. Panujący tu ruch i gwar, szczególnie w sezonie, zniechęca do dłuższego postoju. Chyba że szukając odpoczynku zostawimy motocykl na parkingu i odejdziemy od drogi – im dalej, tym spokojniej.

Zaledwie kilkaset metrów dalej, jadąc w kierunku Łysej Polany, znajdują się jeszcze dwa punkty widokowe z miejscami do parkowania, skąd podziwiać można piękne szczyty Tatr Bielskich.

Głodówka w filmach

I kilka zdjęć z tego pięknego miejsca

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.