Grandeus

Niewielkie wzniesienie w północnej części Magury Spiskiej z przepięknym widokiem na Tatry, Pieniny, Gorce i Beskidy.

Grandeus leży pomiędzy Dursztynem i Łapszami Wyżnymi. To tak na prawdę kilka podobnych wniesień o wysokości od 795 do 805 m n.p.m., a jako ich centralny punkt uważa się to z wysokim masztem z nadajnikami telefonii komórkowych.

Dojazd do szczytu możliwy jest głównie motocyklami przystosowanymi do jazdy poza asfaltem, chociaż od końca drogi asfaltowej do szczytu jest tak niewielki dystans, że spokojnie nawet kierowcy wielkich kanap na dwóch kółkach mogą wybrać się na krótki spacer, aby podziwiać widoki z tego miejsca.

W Krempachach skręcamy na Dursztyn. Piękną, krętą drogą dostajemy się do wsi i jedziemy przez nią cały czas prosto. Dojedziemy do końca drogi asfaltowej, gdzie zaczyna się oznaczenie szlaków rowerowych – prosto na Łapsze Niżne oraz w prawo, w stronę drewnianego krzyża, na Łapszankę. Kierujemy się w prawo. Po chwili wyjeżdżamy na górkę, skąd już widać nadajnik i ścieżkę w jego stronę. Jeszcze kilkadziesiąt metrów asfaltem i stąd już dosłownie rzut kamieniem do Grandeusa.

Na szczycie wzniesienia miejsce do odpoczynku – stoliczki, zadaszenie, stojak na rowery i wspaniałe widoki w każdą stronę.

Pamiętajmy, że jest to bardzo często uczęszczany szlak przez rowerzystów. Szanujmy ich i ustąpmy, a oni na pewno ciepło przyjmą nas na swoich ścieżkach. Poza tym to też bracia jednośladowcy, tyle że jeszcze się nie dorobili silników 🙂

Zjazd możliwy na cztery sposoby. Albo tak, jak przyjechaliśmy, albo na zachód w kierunku Przełęczy Trybskiej i Łapszanki (lekki off-road, ciągle w dół drogą polną i szutrową), albo na wschód podobną drogą do Łapsz Wyżnych, albo w końcu za oznaczeniami rowerowymi w kierunku Łapsz Niżnych i Niedzicy, ale tu już można trafić na bardzo błotniste odcinki w okolicznych lasach.

Namiary GPS: [49°24’04.4″N 20°11’23.9″E]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.