Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim

Drewniany kościółek w Dębnie warto odwiedzić z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze: jest to jedyny na Podhalu obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, po drugie: tablice kierujące do niego tak rzucają się w oczy, że wcześniej czy później każdy z ciekawości tam trafi.

Pierwsze wzmianki o kościółku w Dębnie pochodzą z XIII wieku. Obecny obiekt zbudowano około 1490 roku. Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jednocześnie jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i zagranicą (otrzymał jako jedyny drewniany kościół nominację w konkursie siedmiu cudów Polski).

Wyróżnia się sylwetką praktycznie niezmienioną od czasów budowy, wkomponowaną w krajobraz, i wyjątkowo cennym wyposażeniem (np. dzwonki z ok. V wieku), a także unikatową polichromią pochodząca z około 1500 roku, najstarszą, w całości zachowaną w Europie, wykonaną na drewnie. Niewątpliwie jest to najlepiej zachowana tego rodzaju polichromia w Polsce. Jest wykonana w 33 kolorach i zawiera aż 77 motywów w 12 układach.

Szczegółowe opisanie wszystkich ciekawych faktów historycznych związanych z kościołem to temat na osobną książkę, więc zainteresowanych odsyłam do przejrzenia licznych wpisów internetowych na ten temat.

W 2003 roku cały obiekt wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia (Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa) został zapisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się też na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Warto wspomnieć, że w Polsce jest tylko 14 obiektów na liście UNESCO, więc Dębno znalazło się obok Zamku Krzyżackiego w Malborku, Starego Miasta w Warszawie czy kopalń soli w Bochni i Wieliczce.

Ciekawostka – to w tym kościele filmowy Janosik (Marek Perepeczko) brał ślub z Maryną. Jednak w serialu z 1973 roku widzom pokazano aż trzy kościoły – inny, kiedy młodzi do niego wchodzili (kaplica na Polanie Chochołowskiej), kościół w Dębnie – gdzie odbywała się cała ceremonia i jeszcze inny, gdy z niego wychodzili.

Dojazd i zwiedzanie

Tablice informujące o kościele znajdują się już kilkanaście kilometrów od Dębna. Kościół i parking znajdują się przy drodze wojewódzkiej DW969 z Nowego Targu do Krościenka nad Dunajcem.

Parking (płatny) znajduje się tuż przy wspomnianej drodze, ale można również podjechać pod sam kościół wjeżdżając do wsi w asfaltową drogę około 30 metrów dalej na zachód od wjazdu na parking. Tam, jadąc prosto przy remizie strażackiej, dojeżdżamy od drugiej strony kościoła.

Za zwiedzanie pobierana jest opłata 2 zł. Do kościoła można zajrzeć prawie cały dzień, ale aby wejść do środka – trzeba przyjechać większą grupą lub umówić się wcześniej. Kościelny odpowiedzialny za oprowadzanie grup niechętnie podejmuje się otwierania kaplicy dla małych grup. No, chyba że ofiara złożona za oprowadzenie będzie odpowiednio wysoka.

Godziny na zwiedzanie to poniedziałek – piątek 9.00 – 12.00 i 14.00 – 16.30, sobota 9.00 – 12.00. W niedzielę odprawiane są Msze Święte o 8 i 11. W deszczowe dni turyści nie są wpuszczani do kościoła ze względu na zbyt dużą wilgotność, która szkodzi polichromiom.

Aha, ważna sprawa, jeśli kupicie jakąś pamiątkę na parkingu, to nie chwalcie się tym faktem kościelnemu. Od lat trwa spór pomiędzy parafią i zarządcą parkingu, więc może się skończyć nawet na odmowie oprowadzenia po kościele (kilka takich przypadków już było).

Jeden komentarz

  1. Niestety mam złe wspomnienia z wizyty w tym kościele. Sam w sobie jest ładny ale faktycznie kościelny to jakiś dramat. Przyjechałem z dziewczyną jak zwiedzanie zaczynała jakaś grupa około 10 osób i chcieliśmy się dołączyć i później zapłacić to nas wyprosił z kościoła a po wyjściu grupy zaknął kraty i powiedział że otwiera tylko dla grup. No kretyn

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.