Leśnica-Groń: Krzyż na Wierchu Stefańskim

Krzyż na Wierchu Stefańskim w Leśnicy-Groniu to „najmłodszy” ze wszystkich podhalańskich obiektów tego typu. Stanął tu w 2008 roku, a dojechać do niego można od strony Leśnicy lub Szaflar.

Namiary GPS na punkt: [49°22’52.2″N 20°07’28.9″E]

Postawiono go z okazji 50-lecia erygowania parafii pw. Św. Jacka w Leśnicy-Groniu. Poświęcenia dokonał kardynał Stanisław Dziwisz. Do krzyża prowadzą stacje Drogi Krzyżowej, która rozpoczyna się przy kościele w Leśnicy.

wierch_stefan_11

Przy krzyżu znajduje się parking i ławeczki. Z okolicy rozpościera się piękny widok na Nowy Targ, Babią Górę, Gorce, Pogórze Gubałowskie i Kotlinę Nowotarską, a w drugą stronę na Tatry.

Dojazd do Stefańskiego Wierchu możliwy jest od Leśnicy i od Szaflar.

wierch_stefan_01
Dojazd od Leśnicy

W Leśnicy, koło cmentarza, skręcamy w prowadzącą do góry drogę i wzdłuż wspomnianych wcześniej stacji Drogi Krzyżowej dojeżdżamy pod sam krzyż.

wierch_stefan_03
Droga od Szaflar

W Szaflarach jedziemy na Sądel drogą prowadzącą za szkołą podstawową (z oznaczeniem nakazu zakładania łańcuchów). Dalej w górę aż do skrzyżowania, do którego dochodzi wspomniana wcześniej droga od Leśnicy. Nie jedziemy za pierwszeństwem w lewo, tylko prosto, wąską i krętą dróżką, która doprowadzi nas na sam Stefański Wierch.

Jeśli ktoś dysponuje motocyklem z troszkę lepszym skokiem zawieszeń może spod krzyża wybrać się piękną, ale kamienisto-szutrową drogą przez lasy i łąki. Aby do niej dojechać, to jedziemy dalej drogą, która doprowadziła nas do krzyża (nie wracamy już do wcześniej opisanego skrzyżowania) przez przysiółek Stefany, aż po pewnym czasie skończy się asfalt a zacznie zabawa.

wierch_stefan_22
Droga do Leśnicy – Łosiów

Po kilku kilometrach pięknej i widokowej drogi trzymając się głównego traktu wyjedziemy w górnej części Leśnicy zwanej Łosiami – prawie w Gliczarowie Górnym. Jeśli ktoś kojarzy ostry podjazd wyścigu kolarskiego Tour de Pologne zwany „ścianą Bukovina” to szutrowa droga ze Stefańskiego Wierchu kończy się właśnie w okolicach szczytu tego ostrego podjazdu.

Opisywany krzyż jest jednym z kilku „wierchowych krzyży” na Podhalu. Pozostałe to: Czarna Góra – Litwinka, Krzyż w Pyzówce i Ranisberg w Szaflarach.

Krzyż na Wierchu Stefańskim w filmach

Zdjęcia

Galeria z września 2014 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.