Szlaki rowerowe a jazda motocyklem

Kilka tygodni temu na naszym profilu facebookowym poruszony został temat powstawania nowych szlaków rowerowych w miejscach, gdzie to tej pory spokojnie i bez niszczenia pól można było jeździć motocyklem.

Szczególnie dużo takich szlaków pojawiło się w gminach Nowy Targ i Łapsze Niżne. Aby całkowicie rozwiać wątpliwości, czy motocykliści nadal mogą korzystać z tych traktów, wysłałem zapytanie do w/w gmin w tej sprawie.

trasa_rowerowa_2Jeden ze szlaków rowerowych w gminie Nowy Targ

Poniżej bardzo konkretna i przede wszystkim błyskawiczna odpowiedź Pana Marcina Kolasy, zastępcy wójta gminy Nowy Targ.

Szanowny Panie Adrianie,

prawo nie zabrania poruszania się pojazdom motocyklowym czy samochodowym po szlakach rowerowych (czego nie można czynić na ścieżkach rowerowych). Szlaki rowerowe na terenie Gminy Nowy Targ zlokalizowane są w większości na istniejących drogach gminnych publicznych, które muszą być dostępne dla innego rodzaju ruchu niż tylko rowerowy, w tym w szczególności umożliwiać dojazd do pół właścicielom gruntów i rolnikom. W mojej ocenie po tych szlakach poruszać mogą się również motocykliści, chociaż dla nich zalecane są drogi asfaltowe wyższego rzędu.

Myślę, że kluczową kwestią jest tutaj kultura jazdy i poruszania się na tym szlaku i jeśli tego nie zabraknie zarówno wśród rowerzystów i motocyklistów to także i motocykliści mogą od czasu do czasu zjechać z głównej drogi i skorzystać z walorów przyrodniczych i widokowych szlaków.

Natomiast na pewno nie będą akceptowalne rajdy urządzane przez pewne nieodpowiedzialne osoby które trudno nazwać motocyklistami, które stwarzają ogromne zagrożenie i niszczą nawierzchnie żwirowe szlaków.

Z poważaniem,
Marcin Kolasa

Przedstawiciele gminy Łapsze Niżne nie odpowiedzieli pomimo ponowienia zapytania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.