70. Rajd Tatrzański: W gorczańskich lasach i na nowotarskim Rynku

Prawie całą sobotę spędzili w lesie taplając się w górskich potokach. Na motocyklach trialowych przemierzali odcinki specjalne, które z trudem przechodzi się piechotą. Po południu, wspomagani przez kolegów na błyszczących „kanapach”, opanowali nowotarski Rynek.

Rajdy Tarzańskie narodziły się z pomysłu Kazimierza Jurkowskiego, zawodnika Polskiego Związku Motocyklowego w Warszawie. Pierwszy z wyścigów, wzorowany na brytyjskich sześciodniówkach, odbył się w dniach 11-12 września 1937.

Historyczne zawieruchy spowodowały, że rajd powrócił dopiero w 1947 roku pod nazwą Międzynarodowy Rajd Tatrzański. Z roku na rok przybywało drużyn z zagranicy. Organizowany przez TKM Zakopane początkowo ma dystanse rzędu kilkuset kilometrów po podhalańskich, babiogórskich, tatrzańskich i gorczańskich szlakach. Uznawany za jeden z najtrudniejszych rajdów kształtował pokolenia młodych zawodników, z których wielu osiągało międzynarodowe sukcesy.

Od 1974 roku, aż do dziś, organizatorem rajdu jest AMK Gorce Nowy Targ. Z czasem zmieniła się formuła zawodów. Kilkuset kilometrowe odcinki czasowe zastąpione zostały wymagającymi perfekcji i techniki odcinkami pokonywanymi na motocyklach trialowych.

W tym roku odcinki ulokowane były w tzw. Hereścioku – dolince potoku Kowaniec Wielki, który stanowił piękną, ale i trudną do pokonania barierę. Motocykliści musieli sobie radzić z mokrymi kamieniami, głębokimi płaniami i wysokimi progami skalnymi z wodospadami.

Na trasie pojawiło się wielu kibiców, którzy dopingowali zawodników. Nie zabrakło również zwolenników innych odmian motocyklizmu, właścicieli błyszczących czoperów i cruiserów, jak również ścigaczy. I choć taplanie się w błocie i kurzu nie koniecznie im się do tej pory podobało, tak zgodnie stwierdzili, że sposób opanowania motocykli przez trialowców jest godny pozazdroszczenia.

Po południu wszyscy wspólnie przejechali w paradzie z Długiej Polany na nowotarski Rynek, gdzie odbyły się pokazy trial oraz koncerty muzyki country.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.