Gdzie plażować: Nad Białką cz. 1

Żar leje się z nieba, duchota niemiłosierna – trzeba się ochłodzić. Tylko gdzie? W cyklu „Gdzie plażować” znajdują się ciekawe miejsca, do których bez większego problemu dojedziemy motocyklem i pozostanie on w zasięgu naszego wzroku podczas wodnych zabaw.

Rzeka Białka – część I

Miejscówki w: Jurgowie, Brzegach, Bukowinie Tatrzańskiej, Czarnej Górze i Białce Tatrzańskiej.


Białka to jedna z najczystszych rzek w Polsce. Prawy dopływ Dunajca. Powstaje w Tatrach na wysokości około 1075 m n.p.m. z połączenia Rybiego Potoku spływającego z polskiej części Tatr z Białą Wodą, spływającą z słowackiej części Tatr. Następuje to u wylotu Doliny Białej Wody i Doliny Rybiego Potoku. Rzeka na większości odcinków do dzisiaj zachowała swój naturalny, górski charakter i jest nieuregulowana.

Uwaga: Białka jest rzeką górską. Obfite opady deszczu i wartki nurt potrafią w kilka godzin przesunąć koryto rzeki o kilka – kilkanaście metrów. Z tego też powodu absolutnie wybijcie sobie z głowy rozbijanie namiotów na wysepkach na środku rzeki (tak, zdarzają się takie przypadki) – ulewa nad górami spowoduje przybór wody o metr, a nawet więcej, i ucieczka może okazać się niemożliwa.

Zamieszczone tu zdjęcia są tylko poglądowe – w każdym sezonie dane miejsce może wyglądać inaczej.


Zobacz też: Gdzie plażować na Białką część 2


Jurgów – Podokólne

To miejscówka częściowo już opisywana w MotoPodhale.info przy okazji teksu „Szałasy paserskie w Jurgowie i odpoczynek nad Białką„.

Na wysokości stacji narciarskiej Hawrań Jurgów-Ski, przy drodze krajowej DK49 prowadzącej z Nowego Targu, przez Białkę i Bukowinę Tatrzańską, aż do polsko-słowackiego przejścia granicznego Jurgów-Podspady, skręcamy w kierunku drewnianych szałasów. Później wąską, szutrową, dobrze utrzymaną ścieżką, docieramy do ciekawego miejsca nad rzeką.

To tu Białka, która na terenie Tatr powstaje z połączenia płynącego z Morskiego Oka Rybiego Potoku i Białej Wody, łączy się ze słowackim Jaworowym Potokiem wypływającym z wysokości 1886 m n.p.m. z Żabiego Stawu Jaworowego.

W okolicy jest dużo miejsca do odpoczynku. W sezonie bywa tłoczno, ale każdy znajdzie kącik dla siebie.

Namiary GPS na punkt: [49°19’09.2″N 20°09’08.5″E]


Brzegi – most na Białce

Jadąc z Jurgowa do Brzegów w dolnej części miejscowości natrafimy na fantastyczne miejsce do plażowania nad Białką. Bardzo dużo miejsca, parkingi, boisko do gry w piłkę, a nawet zadaszona scena (można się schować na wypadek burzy lub nagłego deszczu) – wszystko czego potrzeba do miłego spędzenia czasu nad rzeką.

gdzieplazowac_bialka1_02d

Widok z mostu na Białce w Brzegach.

Namiary GPS na punkt: [49°19’56.3″N 20°08’30.4″E]


Jurgów – przy scenie i boisku

Fajne miejsce i położone na uboczu. Z dala od zgiełku i ruchu. Do przejechania jest kawałek szutrowy, a sam parking przy wodzie to teren raczej dla enduraków, chociaż nawet chopperem, jadąc spokojnie, dojedziesz do samej rzeki.

Namiary GPS na punkt: [49°20’26.8″N 20°07’55.3″E]

Troszkę się jednak trzeba nagłowić, żeby tam trafić. W Jurgowie przy sklepie GS (delikatesy w „centrum”), nieopodal Zagrody Sołtysów, skręcamy w wąską drogę, a po kilkudziesięciu metrach w jeszcze węższą. Później tylko ze dwieście metrów asfaltem, z pięćdziesiąt szutrem i Białka. Wszystko jasne? Super! 🙂 Zerknijcie na zdjęcia, albo spytajcie miejscowych jak dojechać do sceny plenerowej albo do boiska sportowego: na pewno Wam pomogą.


Bukowina Tatrzańska – dolne rondo

Miejscówka przy dolnym rondzie w Bukowinie Tatrzańskiej ma swoje zalety i wady. Zaletą na pewno jest dostępność – zaraz przy drodze krajowej DK 49 z Nowego Targu do przejścia granicznego Jurgów – Podspady. Nie trzeba nigdzie kluczyć i szukać – parking i zejście do rzeki masz na wyciągnięcie ręki.

Ta sama droga jest też niestety największą wadą tego miejsca – ruchliwa arteria jest ważnym szlakiem komunikacyjnym w okresie turystycznym i alternatywą dla zakorkowianki yyy…. zakopianki.

Przy kostkowanym parkingu ciekawa tablica z opisem Doliny Białki.

Namiary GPS na punkt: [49°21’27.2″N 20°07’33.2″E]


Czarna Góra – przy oczyszczalni

I właśnie ta oczyszczalnia jest przekleństwem tego miejsca. Dlaczego? Bo w 9 na 10 przypadkach, kiedy tam jestem, gdybym nie wiedział, że tam jest oczyszczalnia ścieków… to bym nie wiedział. Zamieszałem. Chodzi o to, że sporadycznie czuć, że nieopodal (około 200-300 metrów) oczyszczane są ścieki.

Dojazd dobry, drogą asfaltową. Kiedyś od tego asfaltu do koryta Białki trzeba było przejść kilkanaście metrów, ale ulewy z 2014 roku zmieniły bieg Białki i częściowo zerwały tę drogę. Ale ją odbudowali i do odpoczynku nad rzeką nadaje się super.

Namiary GPS na punkt: [49°22’18.0″N 20°07’06.2″E]

Jadąc od dolnego ronda w Bukowinie skręcamy na Czarną Górę (w kierunku Krzyża Milenijnego na Litwince). Kawałek za szkołą, jak zaczyna się stromy podjazd, skręcamy w lewo w ślepą uliczkę (ul. Podgórska), która prowadzi do oczyszczalni, a po drodze zahacza o brzeg Białki.


Białka Tatrzańska – za szkołą

Wjeżdża się z głównej drogi prowadzącej przez Białkę Tatrzańską za szkołę (w sumie między kościół, a szkołę), później koło stadionu Watra Białka, kamienistą i średniej jakości drogą, dalej w kierunku rzeki. Miejsce raczej dla takich, których nie odstraszy kawałek offroadu. Zdecydowanie nie dla ścigaczy, chopperów i cruiserów z niskim zawieszeniem. Koleiny po traktorach – choć na krótkim dystansie – potrafią dać w kość.

Za to dość sporo miejsca do znalezienia swojego kawałka, popływanie, rozpalenie ogniska i upieczenie kiełbasek. Ciekawostka jest taka, że droga gruntowa, do której dojechaliśmy, prowadzi wzdłuż rzeki przez całą długość Białki Tatrzańskiej i wychodzi w okolicach stacji paliw Orlen na granicy z Bukowiną. Ale czasami stan tej drogi jest fatalny.

Namiary GPS na punkt: [49°23’19.7″N 20°06’32.8″E]


Zobacz też: Gdzie plażować na Białką część 2


Opisane miejsca to oczywiście nie wszystkie, jakie są nad Białką. Wprawny turysta z dobrą mapą na pewno znajdzie coś swojego 🙂


Aktualizacja: 2019.06.28

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.