Gdzie plażować: Nad Białką cz. 2

Żar leje się z nieba, duchota niemiłosierna – trzeba się ochłodzić. Tylko gdzie? W cyklu „Gdzie plażować” znajdują się ciekawe miejsca, do których bez większego problemu dojedziemy motocyklem i pozostanie on w zasięgu naszego wzroku podczas wodnych zabaw.

Rzeka Białka – część II

Miejscówki w: Trybszu, Nowej Białej, Krempachach i Frydmanie.


Białka to jedna z najczystszych rzek w Polsce. Prawy dopływ Dunajca. Powstaje w Tatrach na wysokości około 1075 m n.p.m. z połączenia Rybiego Potoku spływającego z polskiej części Tatr z Białą Wodą, spływającą z słowackiej części Tatr. Następuje to u wylotu Doliny Białej Wody i Doliny Rybiego Potoku. Rzeka na większości odcinków do dzisiaj zachowała swój naturalny, górski charakter i jest nieuregulowana.

Uwaga: Białka jest rzeką górską. Obfite opady deszczu i wartki nurt potrafią w kilka godzin przesunąć koryto rzeki o kilka – kilkanaście metrów. Z tego też powodu absolutnie wybijcie sobie z głowy rozbijanie namiotów na wysepkach na środku rzeki (tak, zdarzają się takie przypadki) – ulewa nad górami spowoduje przybór wody o metr, a nawet więcej, i ucieczka może okazać się niemożliwa.

Zamieszczone tu zdjęcia są tylko poglądowe – w każdym sezonie dane miejsce może wyglądać inaczej.


Zobacz też: Gdzie plażować nad Białką część 1


Trybsz – idealne miejsce dla nudystów

Aby dojechać do tego miejsca nad Białkę niestety trzeba dysponować motocyklem enduro lub czymś o większym zdolnościach terenowych, bo czeka nas kilkaset metrów jazdy po polach i łąkach.

Wjazd w polną drogę prowadzącą nad rzekę znajduje się w Trybszu, około 200 metrów za „witaczem” gminy Łapsze Niżne, na drodze łączącej Groń z Niedzicą. Są w sumie nawet dwa zjazdy – obie dróżki łączą się i prowadzą w kierunku Białki.

Oczywiście nie jest to jakieś oficjalne miejsce dla nudystów, chociaż oddalenie od jakichkolwiek domostw oraz wysoka trawa wręcz zachęcają do maksymalnej integracji z naturą. W weekendy można tam spotkać sporo rowerzystów i rowerzystek, którzy na odgłos nadjeżdżającego motocykla szybko ubierają swoje gatki.

Namiary GPS na punkt: [49°24’37.4″N 20°06’56.3″E]


Trybsz – przy moście

Jadąc drogą z Gronia do Niedzicy nie sposób nie trafić na to miejsce. Charakterystyczny metalowy most ze zwężką, a w zasadzie to, co koło niego się znajduje, to świetna miejscówka do wizyty nad najczystszą rzeką w Polsce.

Jadąc w kierunku Trybsza zaraz za mostem mamy zjazdy w lewo i prawo. Szczególnie ta prawa część jest ciekawa, bo zaledwie 30 metrów ubitej drogi i jesteśmy nad wodą. A motocykle koło nas.

Oczywiście, jak powędrujemy trochę dalej to zaczyna się robić jeszcze ładniej, ale stracimy z oczy nasze maszyny – coś za coś.

Namiary GPS na punkt: [49°25’03.8″N 20°07’09.2″E]


Nowa Biała – Przełom Białki

Zastanawiałem się, czy aby to miejsce nadaje się do opisania. Przełom Białki to ścisły rezerwat przyrody – miejsce piękne, ale nie dojedziemy tam motocyklem. Musimy zostawić go na jednym z parkingów, na których dozór ogranicza się tylko do pobrania kasy za wjazd.

Namiary GPS na punkt: [49°25’48.1″N 20°07’42.9″E]

Więc jeśli ktoś chce poczytać o tym ciekawym miejscy to zapraszam to archiwalnego wpisu, jednak Przełom Białki nie znajdzie się wśród miejsc nadających się do plażowania.


Nowa Biała – koło boiska

Zaledwie kilkaset metrów dalej, za Przełomem Białki, można zaszyć się w krzakach i poopalać nad rzeką. Punkt znajduje się na wysokości boiska piłkarskiego w Nowej Białej.

Przy białej kapliczce i małym sklepie spożywczym skręcamy w ulicę Sportową i jedziemy do jej końca. Jeśli nie czujemy się na siłach aby jechać po kamieniach – można motocykle zostawić przy boisku – zazwyczaj pies z kulawą nogą się tu nie kręci, bo jest to na uboczu wsi.

Namiary GPS na punkt: [49°25’58.0″N 20°08’13.3″E]


Na granicy Krempach i Nowej Białej

Kolejny most na Białce i jego piękne otoczenie. W tym miejsc Białka rozlewa się niezwykle szeroko, więc jeśli nawet zjadą się tłumy – zawsze będzie jakieś wolne miejsce.

Zarówno po jednej i po drugiej stronie mostu bez problemu można znaleźć coś fajnego. Albo zaraz przy wodzie, albo trochę w lasku, w cieniu – dla każdego coś miłego.

Namiary GPS na punkt: [49°26’12.5″N 20°09’07.7″E]


Frydman – Camping Łęg

Na końcu rzeki Białka, dosłownie, bo w miejscu, gdzie Białka wpada do Jeziora Czorsztyńskiego, znajduje się Camping Łęg. Można tu zostać na dłużej, ale wpaść tylko na czas plażowania. Za wjazd pobierana jest opłata 10zł, chociaż za motocykle liczą tylko 3zł.

Jest tu sporo miejsca, dużo fajnych zejść nad rzekę i nawet sklepik z napojami i przekąskami, więc jakiś skok cywilizacyjny w porównaniu do poprzednich miejsc.

Camping widoczny z drogi Dębno – Niedzica Zamek. Zaraz za mostem na Białce rzucająca się w oczy tablica.

Namiary GPS na punkt: [49°27’31.3″N 20°12’37.3″E]


Zobacz też: Gdzie plażować nad Białką część 1


Opisane miejsca to oczywiście nie wszystkie, jakie są nad Białką. Wprawny turysta z dobrą mapą na pewno znajdzie coś swojego 🙂

Aktualizacja: 2019.06.28

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.