Przełączka pod Ostryszem

Wąska asfaltowa dróżka przebiegająca pod Ostryszem, przez przysiółek Kościoki, łączy Dzianisz z Cichem.

Ciężko trafić na tę dróżkę, a jest to super łącznik pomiędzy tymi wioskami. Na pewno będzie ciekawym urozmaiceniem wycieczek po Podhalu. Dzięki temu skrótowi ominiemy przejazd dłuższą, prowadzącą przez Chochołów, ale w sezonie dość mocno zatłoczoną, główną drogą.

Z przełączki rozpościerają się piękne widoki, a miłośnicy off-roadu mogą pokusić się o małą eksplorację pobliskich szutrowych dróg polnych.

Namiary na punkt GPS: [49°20’20.2″N 19°51’53.4″E]

Wjazd od strony Cichego jest oznaczony Ostrysz-Kościoki – jadąc od północy nie sposób nie zauważyć. Za to jadąc od Cichego Górnego – łatwo przegapić, bo tablica schowana jest za drzewami, a droga odchodzi ostro w lewo.
Wjazd od strony Dzianisza bez żadnych oznaczeń. Ot boczna dróżka, jakich wiele. Jak łatwo znaleźć ten wjazd? Jadąc od góry: To pierwszy asfaltowy skręt w prawo za szkołą.

Jak już wspominałem na filmie, miejsce to ma również smutną historię. W okresie sylwestrowym w 2016 roku na pobliskiej polance wybuchł pożar. Płonął samochód. Po ugaszeniu okazało się, że w środku znaleziono szczątki 44-letniego mężczyzny z Dzianisza, który był poszukiwany od kilku dni. Wszystko wskazywało na samobójstwo. W samochodzie znaleziono kilka kanistrów z paliwem i butle z gazem – na szczęście nie wybuchły.

Choć badania DNA potwierdziły, że w pożarze zginął poszukiwany 44-latek, do dziś można usłyszeć opinie, że to był sfingowany dramat, a mężczyzna zaczął nowe życie gdzieś w ciepłych krajach. Że prochy pochodziły z pobliskiego cmentarza, a wybuch gazu miał całkowicie zatrzeć wszelkie ślady. W Dzianiszu za wiele się nie dzieje, więc historia ewoluuje. Niewykluczone, że jeszcze różne jej wersje będą „w obiegu”.

Przełączka pod Ostryszem w filmach

Zdjęcia

Kilka zdjęć z maja 2020.

2 komentarze

  1. Dzięki Adrian za kolejne miejsce – periodyczne dzięki dla przyzwoitości. Posty są czytane i jeżdżone w terenie.

    1. Dzięki za „dzięki” 🙂 Cieszę się, że korzystasz z opisów – to zachęca do przygotowania kolejnych 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.