Chochołów: Żywy skansen

Przez Chochołów prowadzi jedna z ważniejszych podhalańskich dróg łącząca Czarny Dunajec z Zakopanem. Jadąc tą trasą warto choć raz zatrzymać się na krótki spacer po tej wiosce, która przez swoją drewnianą zabudowę stanowi żywy skansen.

Motocykl parkujemy na dużym placu w centrum Chochołowa, przed neogotyckim kościołem, który choć piękny na zewnątrz i w środku nijak nie pasuje do charakteru wsi. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Muzeum Powstania Chochołowskiego, które odwiedzimy w końcowej części spaceru.

Tak naprawdę cała wieś jest warta obejrzenia. Najlepiej przejść się w stronę Zakopanego (aż do skrętu na przejście graniczne ze słowacką Suchą Horą), później minąć parking i w iść drugą stroną aż po skręt na Ciche. Cały spacer potrwa około 30-45 minut, ale warto na spokojnie przyjrzeć się szczegółom drewnianych chałup. I poczuć ten charakterystyczny zapach, szczególnie w gorące dni, kojarzący się z drewnianym, starym kościołem.

Muzeum Powstania Chochołowskiego, o którym wspominałem na początku, to ekspozycja zebrana w dwóch izbach w starej Chacie Bafiów, jednym z najstarszych chochołowskich budynków. Opiekunka placówki i wieloletnia mieszkanka Chochołowa w tak interesujący sposób opowiada o historii mieszkańców i ich bojowego zrywu, że trudno przewidzieć ile czasu potrwa zwiedzanie. Szczególnie, że mówi o wielu (czasami pikantnych) szczegółach, o których darmo szukać informacji w ogólnodostępnych przewodnikach.

Namiar na punkt GPS [49°22’20.6″N 19°49’00.7″E]

Muzeum otwarte jest od środy do niedzieli w godzinach 10:00 – 14:00. Bilety kosztują 6 zł normalny i 4,5 ulgowy. W niedzielę zwiedzanie bezpłatne, więc często dość spory tłok. Jeśli wybieracie się do muzeum w innym czasie – dzwońcie wcześniej pod numer 18 275-72-35, a może uda się Wam umówić poza godzinami otwarcia. Warto!

W Chochołowie znajdziemy również wiele ciekawych miejsc do odpoczynku nad rzeką, ale o tym innym razem 🙂

Chochołów w filmach

Więcej zdjęć

Jeden komentarz

  1. Wracając ze Słowacji przejechaliśmy przez tę miejscowość. Naszą uwagę zwróciła dość charakterystyczna zabudowa. Będąc w okolicy warto odwiedzić tą miejscowość.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.