Szkolenie dla motocyklistów: Powrót do podstaw

W Bukowinie Tatrzańskiej odbyło się szkolenie dla motocyklistów z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Panowie instruktorzy pokazali nam, że średnio potrafimy jeździć naszymi motocyklami.

Instruktorzy z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, którzy swój wolny czas przeznaczyli na podzielenie się z nami swoimi umiejętnościami i wiedzą, uczyli panowania nad motocyklem podczas manewrowania, odpowiedniego balansu ciałem i sposobu używania hamulców.

W kursie uczestniczyło 30 motocyklistów i motocyklistek na przeróżnych maszynach, od wielkich turystyków po modne ostatnio 125-tki. Również staż i ilość przejechanych jednośladem kilometrów znacząco się różniła, chociaż to akurat zupełnie nie miało znaczenia. Po pierwszym przejeździe instruktora po przygotowanym placu manewrowym już nikt nie miał złudzeń, że nasze umiejętności wymagają solidnego podszlifowania. Więc przez kilka kolejnych godzin, w upale, trenowaliśmy jazdę po placu manewrowym, od którego przecież każdy posiadacz motocyklowego „prawka” zaczynał starania o uprawnienia.

Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy akurat na jego maszynie da się wykonać tego typu ewolucje – szkoleniowcy pokazali, że się da… i to całkiem sprawnie.

Nie obyło się bez strat – poszły dwie klamki (jedna hamulca, jedna sprzęgła), dwa lusterka i migacz. Pojawiło się też kilka rysek na maszynach, ale to nic, bo jak mówią – jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz.

Szkolenie było tylko namiastką tego, co powinniśmy poznać i przetrenować przed każdą dalszą wyprawą. Parking przy szkole w Bukowinie Tatrzańskiej, choć dość sporych rozmiarów i świetnie przygotowany, nie dawał możliwości na rozłożenie większej liczby przeszkód. Ale instruktorzy obiecali, że nie zapomną o podhalańskich motocyklistach i odwiedzą nas jeszcze we wrześniu.

Organizatorem szkolenia był Podhalański Informator dla Motocyklistów MotoPodhale.info.

Podziękowania dla zakopiańskich i bukowiańskich policjantów za pomoc w organizacji szkolenia, dla Dyrekcji Zespołu Szkół w Bukowinie Tatrzańskiej za udostępnienie placu i szkoły oraz dla Komendanta Komedy Powiatowej Policji w Zakopanem, który kurs objął swoim patronatem.

Szkolenie odbyło się dzięki pomocy: Bukovina Terma-Hotel-Spa, Trans Bus Bukowina Tatrzańska, Zakopiański Dworzec Autobusowy Sp. z o.o. i firma transportowo usługowa Dawidek z Murzasichla.

 

Jeden komentarz

  1. Kurs doskonalący był bardzo przydatny i świetnie zorganizowany. Teoretyczne zasady manewrowania motocyklem i możliwość wypróbowania wszystkiego w praktyce dużo mi dały. Na szkoleniu byłem z dwoma kolegami, z którymi planujemy zorganizować sobie plac i ćwiczyć dalej we własnym zakresie.
    Dzięki!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.