Wyjazd samochodem za granicę wymaga dobrego przygotowania. Jeżeli zapomnisz spakować ubrania lub inne przedmioty, będziesz mógł kupić je po drodze. Co jeśli zapomnisz o ubezpieczeniu?
Materiał przygotowany przy współpracy z partnerem zewnętrznym.
Mamy nadzieję, że jedyne ubezpieczenie, o którym mógłbyś nie pamiętać przed wyjazdem za granicę, to jedno z ubezpieczeń dobrowolnych, na przykład assistance.
Prawdopodobnie posiadasz aktualną polisę OC, której brak jest niezgodny z prawem i bywa surowo karany. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wciąż obowiązuje, możesz je sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego bądź w witrynie historiapojazdu.gov.pl.
Ubezpieczenia przydatne w podróży
Zielona Karta i ubezpieczenie graniczne
W niektórych państwach ważna w Polsce polisa OC nie wystarczy do legalnego poruszania się swoim samochodem po drogach. Jako dowód ubezpieczenia samochodu posłuży wtedy Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne. Jedno z nich jest wymagane w następujących państwach:
- Albanii,
- Azerbejdżanie,
- Białorusi,
- Bośni i Hercegowinie,
- Czarnogórze,
- Iranie,
- Izraelu,
- Monako,
- Mołdawii,
- Macedonii,
- Rosji,
- Tunezji,
- Turcji,
- Ukrainie.
Zieloną Kartę można otrzymać dodatkowo do polisy OC, chociaż w niektórych towarzystwach trzeba za nią dopłacić. Ubezpieczenie graniczne wykupuje się przy wjeździe do kraju, gdzie wymagana jest Zielona Karta, której się nie posiada. Można też nabyć je w towarzystwie ubezpieczeniowym, online lub przez telefon.
Autocasco w podróży
Ubezpieczenie AC przydaje się wszędzie, również za granicą. Zapewnia likwidację szkód związanych z uszkodzeniem auta przez jego właściciela, działaniem sił przyrody lub kradzieżą. Warto przed podróżą rozważyć jego wykupienie, szczególnie w atrakcyjnych cenowo pakietach z OC.
EKUZ a ubezpieczenie turystyczne
Wśród osób wyjeżdżających za granicę bardzo popularne są dwie postaci ochrony: zdobycie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Czym różnią się te formy pomocy podróżnym?
Oprócz tego ubezpieczenie turystyczne w zależności od zakresu może zawierać m.in. takie świadczenia, jak:
- przeprowadzenie akcji ratunkowej,
- zwrot kosztów po odwołaniu imprezy turystycznej,
- transport medyczny,
- odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu,
- odszkodowanie po utracie bagażu czy sprzętu sportowego,
- pobyt w hotelu bliskich osoby hospitalizowanej po wypadku.
Osoby chcące wykupić ubezpieczenie turystyczne powinny pamiętać o istnieniu tzw. okresu karencji, czyli czasu, przed upłynięciem którego ubezpieczenie nie zacznie działać. Zwykle jest to około 3dni. Wprowadzenie okresu karencji służy temu, żeby podróżni nie kupowali ubezpieczenia w celu otrzymania odszkodowania dopiero po zajściu zdarzenia drogowego.
Assistance na wyjazd
Usługi świadczone w obrębie pakietów assistance mogą okazać się jeszcze bardziej potrzebne za granicą niż na terenie Polski. Dodatkowa bariera językowa w trakcie wyjazdu zagranicznego może utrudnić rozwiązanie nawet pozornie niewielkich problemów związanych z transportem własnym samochodem.
Kiedy assistance może się przydać?
- Po awarii, kolizji, wypadku, kradzieży,
- w razie konieczności wymiany opony,
- w sytuacji gdy potrzebna jest chociaż prowizoryczna naprawa na miejscu zdarzenia,
- gdy nie obędzie się bez holowania,
- kiedy potrzebne będzie auto zastępcze,
- jeśli będziesz potrzebował pomocy w kontynuacji podróży po wypadku,
- jeżeli zajdzie konieczność hospitalizacji rodziców i ktoś będzie musiał zaopiekować się ich dziećmi,
- w razie potrzeby transportu zwłok do Polski,
- gdy będzie trzeba zezłomować pojazd.
Jednym ze świadczeń prawdopodobnie najbardziej przydatnych za granicą jest możliwość skorzystania z usług tłumacza. W razie zaistnienia zdarzenia drogowego za granicą tłumacz udziela zwykle pomocy przez telefon. Dzięki temu można już na miejscu zdarzenia porozumieć się z obcojęzycznym kierowcą innego pojazdu biorącego udział w stłuczce lub wypadku. W ramach assistance można liczyć również na kontakt z całodobową infolinią, a także z prawnikiem.
Krótkoterminowe assistance
Krótkoterminowa (7-, 15- lub 30-dniowa) ochrona assistance zwykle nie jest tak opłacalna, jak wykupienie ubezpieczenia na cały rok. Gdy assistance jest potrzebne tylko na jeden zagraniczny wyjazd, mimo wszystko można rozważyć wykupienie jego krótkoterminowej wersji. Spójrzmy na dwie przykładowe oferty takiego ubezpieczenia.
Jedną z firm oferujących taki wymiar assistance jest AXA. Można tam wybrać czas trwania ochrony spośród kilku dostępnych możliwości. Pomoc zostanie udzielona na terenie Polski i Europy w razie wypadku, awarii lub kradzieży. W zależności od wersji ubezpieczenia, kierowca będzie mógł liczyć na rozmaite świadczenia, np. zakwaterowanie holowanie, dowóz paliwa lub ładowanie akumulatora.
Towarzystwo ubezpieczeniowe Warta proponuje wariant Podróżnik 15, czyli assistance na 15 dni. W ramach tego ubezpieczenia kierowcy są chronieni na terenie Europy, w tym europejskich części Rosji i Turcji, w Izraelu, Maroku i Tunezji. Zdarzenia objęte ochroną to: wypadek, awaria i kradzież, a holowanie pojazdu może odbywać się do 400 km. Pakiet jest dostępny tylko dla klientów Warty, którzy wykupili OC w tym TU.
Jak dobrać ubezpieczenie na wyjazd?
Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu dalej nie jesteś pewien, jakie ubezpieczenie powinieneś wybrać, odwiedź jedną z porównywarek ubezpieczeń, na przykład https://ranking-assistance.pl/. Tam w szybki i nieskomplikowany sposób sprawdzisz, jaki wariant ochrony będzie dla Ciebie najlepszy.
Materiał przygotowany przy współpracy z partnerem zewnętrznym.