Subskrybuj MotoPodhale na Youtube!

Odszkodowanie z OC sprawcy stłuczki — jak je uzyskać?

Osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych często obawiają się, że procedury związane z uzyskaniem odszkodowania okażą się dla nich zbyt skomplikowane. Tymczasem ubieganie się o odszkodowanie z OC sprawcy nie jest takie trudne, o ile zna się podstawowe zasady likwidacji szkód.

Artykuł zewnętrzny

W ostatnich latach świadomość kierowców na temat formalności związanych z ubezpieczeniami komunikacyjnymi zwiększyła się między innymi dzięki stronom internetowym, takim jak https://mubi.pl/. Wciąż jednak nie każdy właściciel pojazdu dokładnie wie, co zrobić w razie stłuczki czy wypadku. Obecnie procedury dotyczące uzyskiwania odszkodowań znacznie się uprościły, co pomaga kierowcom w szybkim zlikwidowaniu szkody.

Odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia

Osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku ma prawo do odszkodowania wypłacanego z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy zdarzenia. Musi sama dopełnić wszystkich wymaganych formalności, zaczynając od nawiązania kontaktu z firmą ubezpieczeniową, która wystawiła polisę OC. W tym celu powinna dowiedzieć się, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym sprawca wypadku lub stłuczki wykupił ochronę odpowiedzialności cywilnej.

Do uzyskania odszkodowania poszkodowany potrzebuje nie tylko nazwy firmy ubezpieczeniowej, ale i numeru polisy sprawcy. Dzięki tym danym będzie w stanie ubiegać się o wypłacenie odszkodowania.

Co, jeśli sprawca zdarzenia nie wykupił OC?

Może się zdarzyć, że sprawca wypadku nie będzie miał aktualnego ubezpieczenia. Wtedy wypłaty odszkodowania nie dokona firma ubezpieczeniowa, tylko Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, organizacja zajmująca się między innymi nadzorem ciągłości obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.

To, czy właściciel pojazdu posiada aktualną polisę OC, można sprawdzić właśnie na stronie internetowej UFG. Potrzebny do tego będzie tylko numer rejestracyjny albo numer VIN pojazdu sprawcy zdarzenia.

 Jeśli okaże się, że sprawca stłuczki nie ma ważnego ubezpieczenia, poszkodowany powinien skontaktować się z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym, żeby zgłosić szkodę. Wybrany ubezpieczyciel przekaże informację do UFG, a fundusz zajmie się wypłatą odszkodowania. Należy pamiętać o tym, że szkód nie zgłasza się bezpośrednio do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a właśnie do firmy ubezpieczeniowej.

Bezpośrednia Likwidacja Szkody — czym jest i jak pomoże poszkodowanemu w stłuczce?

Bezpośredniej Likwidacji Szkody jest stosowana przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Polega na tym, że poszkodowany nie musi zgłaszać zdarzenia do ubezpieczyciela sprawcy, ale do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sam wykupił ochronę. To ostatnie towarzystwo szybko wypłaci mu odszkodowanie, a później otrzyma jego zwrot od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Do skorzystania z BLS są uprawnieni jedynie poszkodowani ubezpieczeni w firmach, które należą do tego systemu, i to pod warunkiem, że ubezpieczyciel sprawcy też do niego należy. Bezpośrednia Likwidacja Szkody wiąże się też z innymi ograniczeniami. Rozpatrywane w niej są zazwyczaj tylko szkody rzeczowe o wartości do 30 tys. złotych, powstałe w wyniku zdarzeń, do których doszło na terenie Polski i w których udział brały maksymalnie dwa pojazdy.

Jakie warunki musisz spełnić?

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, poszkodowanemu w wypadku lub kolizji przysługują aż 3 lata na zgłoszenie szkody z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Warto mimo to zgłosić szkodę jak najwcześniej, między innymi po to, żeby nie zdążyła ulec pogłębieniu, co mogłoby utrudnić jej wycenę.

Jak wygląda likwidacja szkód i kiedy otrzymuje się odszkodowanie?

Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe w ciągu pierwszych siedmiu dni po otrzymaniu zgłoszenia szkody informują swoich klientów o tym, jakich dokumentów będą potrzebowały do zlikwidowania jej.

Wypłacenie odszkodowania zazwyczaj następuje w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody, chociaż w wyjątkowych wypadkach ten czas może ulec wydłużeniu. Dzieje się tak, gdy odpowiedzialność sprawcy budzi wątpliwości lub towarzystwo ma problem z dokładnym określeniem wartości szkody. Wtedy odszkodowanie jest wypłacane najpóźniej 14 dni od momentu, w którym możliwe było wyjaśnienie okoliczności powstania szkody, przy czym bezsporna część odszkodowania zawsze zostaje wypłacona przed upływem 30 dni od zgłoszenia.

Powyższe wiadomości powinny wystarczyć do uzyskania odszkodowania każdej poszkodowanej w wypadku lub kolizji osobie. Kierowcom, którzy wciąż mają pytania na temat sposobu ubiegania się o odszkodowanie w towarzystwach ubezpieczeniowych albo nie są pewni, jak postępować tuż po stłuczce, polecamy artykuł Jak uzyskać odszkodowanie za stłuczkę? Zawarte w nim informacje pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.