Przełęcz Mali Alan, Chorwacja

Przełęcz Mali Alan (1045 m n.p.m.) w Velebicie to jedno z najpiękniejszych miejsce w tej części Chorwacji.

To stara, wybudowana w 1832 roku droga, która łączyła środkową część Chorwacji z Zadarem. Przez wiele lat była to główna przeprawa dla jadących na południe. Teraz pod przełęczą prowadzi drugi co do długości w kraju tunel Sveti Rok (około 5,5 km) w ciągu autostrady A1 łączącej Zagrzeb z Makarską Rivierą.

Większość drogi pokryta jest szutrem. Siodło przełęczy to malownicza droga z widokiem na masyw Tulowe Grede, który według okolicznych mieszkańców zamieszkany był przez smoki i złe demony.

Namiary na punkt GPS: [44°15’49.8″N 15°38’44.1″E]

Ze względu na pozostałości po wojnie nie zaleca się opuszczania głównego ciągu szosy – informują o tym znaki „Uwaga miny”, które niestety rokrocznie padają łupem spragnionych egzotycznych pamiątek turystów. Na trasie spotkamy również wiele powojennych nagrobków.

W tym rejonie kręcono kadry do serialu o sławnym wodzu Apaczów Winnetou, o czym informują tablice przy murze. Po drodze mijamy również kaplicę Damira Tomljanovića Gavrana, młodego, ale bardzo wsławionego w Wojnie Ojczyźnianej dowódcy, którego oddziały broniły gór Velebit. Przy zjeździe pozostałości obiektów sakralnych i klasztornych oraz kamieniołom.

Przejazd drogą trwa około 1-2 godziny w zależności od umiejętności i natężenia ruchu. Ten w okresie wakacyjnym potrafi być spory. Wiosną i jesienią przełęcz opustoszała. Droga teoretycznie jest zamknięta w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia.

Drogę opisał również portal DangerousRoads.org.

Pierwszy raz na tę drogę trafiłem w 2014 roku. Od tego czasu wiele osób prosiło o namiary i więcej zdjęć z jej przejazdu. W tym roku udało się nagrać przejazd praktycznie całą trasą od początku do końca. Nagranie zostawiam w całości, z oryginalnym dźwiękiem, mam nadzieję, że komuś się przyda.

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.