Słowacy ustalili cenniki autostrad na rok 2016

Słowackie Centrum Turystyki podało cennik oraz sposób rozliczania przejazdów autostradami na terenie Słowacji. Warto się z nimi zapoznać, bo są pewne zmiany. Dla nas najważniejsze jest to…

…  że kierowcy motocykli nadal nie muszą płacić za przejazdy.

Oto cały komunikat przesłany do mediów:

Winiety elektroniczne oraz wysokość opłat za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na Słowacji w 2016 roku dla pojazdów do 3,5 tony.

Pragniemy Państwa poinformować, że od 1 stycznia 2016 roku na Słowacji wprowadzone zostaną winiety elektroniczne, które zastąpią klasyczne winiety naklejane na przednią szybę samochodu.

Winiety elektroniczne można od 1 grudnia 2015 roku zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, poprzez stronę internetową www.eznamka.sk albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację mobilną „eznamka”.

Strona internetowa www.eznamka.sk opracowana została w 6 wersjach językowych, w tym także w języku polskim. Zakup „ewiniety” przez internet jest bardzo prosty. Przy zakupie trzeba wprowadzić nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym zarejestrowany jest samochód oraz podać dane karty płatniczej. Jeżeli chcemy otrzymać potwierdzenie o zakupie ewiniety, trzeba wpisać także adres e-mail. Przy zakupie ewiniety na stacjach paliw lub w punktach sprzedaży na przejściach granicznych możemy płacić gotówką lub kartą płatniczą.

Ceny winiet elektronicznych w 2016 roku będą takie same jak w latach poprzednich. Najkrótsza 10-dniowa ewinieta kosztować będzie 10 €, miesięczna 14 € a roczna 50 €.  Motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Dodatkowo informujemy, że w dniu 30 listopada br. udostępniony dla kierowców został nowy odcinek autostrady w okolicy Levoci o długości 9,5 km wraz z 600 m długim tunelem Sibenik – https://www.youtube.com/watch?v=B7D8oNSZrfs

Do Świąt Bożego Narodzenia otwarty zostanie jeszcze odcinek autostrady Fricovce-Svinia. Motorzyści tak będą mogli płynnie dojechać autostradą D1 z Ivachnovej koło Ruzomberoka aż do Presova /około 130 km/.

Więcej informacji oraz aktualne mapy płatnych odcinków dróg na Słowacji znajdą Państwo na stronach internetowych www.ndsas.sk, www.eznamka.sk, www.dialnicnenalepky.sk oraz www.emyto.sk.

Pozdrawiam
Ján Bošnovič

Dyrektor Narodowego Centrum
Turystyki Słowackiej w Polsce

E-mail: office.pl@slovakia.travel
www.slovakia.travel

slowacja_autostrada_2016_1Autostrada D1 Janovce-Jablonov, Levoca

slowacja_autostrada_2016_2Słowacja, mapa nowych odcinków autostrad

slowacja_autostrada_2016_3Słowacja, mapa płatnych odcinków dróg do 3,5 tony

4 komentarze

    1. z tego, co mi wiadomo, to są to drogi projektowane lub w budowie, dlatego są tak oznaczone. Płatne są autostrady, a te drogi autostradami nie są 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.