Przełęcz Czertowica i droga 72

Znów odwiedzamy naszych południowych sąsiadów. Oto kolejna z dróg, którą należy wpisać do swoich notatek jako jedną z takich, które trzeba odwiedzić. Trzeba? Przynajmniej choć raz – koniecznie.

Droga krajowa numer 72 na Słowacji łączy Kralovą Lehotę z Breznem. Kręta, asfaltowa szosa przechodzi centralnie przez środek Tatr Niżnych, a jej najwyższym punktem jest Przełęcz Czertowica (słow. Čertovica) sięgająca 1238 m n.p.m.

Przełęcz leży pomiędzy szczytami Čertova svadba (1463 m n.p.m.) na wschodzie i Lajštroch (1601 m n.p.m.) na zachodzie. Rozdziela ona Tatry Niżne na leżące na zachodzie, wyższe, Ďumbierske Tatry, a położone po wschodniej stronie, niższe, Kráľovohoľské Tatry.

Namiary na punkt GPS: [48°54’20.3″N 19°44’10.1″E]

Siodło przełęczy zimą stanowi świetną bazę narciarską, a w sezonie letnim znajduje się tam duży parking i knajpa, gdzie można odpocząć i podziwiać rozpościerające się po obu stronach przełęczy widoki.

Osobiście najbardziej lubię pokonywać tę drogę od Kralovej Lehoty w kierunku miasteczka Myto pod Dumbierom, gdzie znajduje się wąskie i malownicze odbicie w lewo na Brezno.

Droga 72 łączy się w miejscowości Podbrezova z kultową słowacką Route Sixty-Six (czyli drogą krajową 66), której najciekawszy, górski odcinek, łączy Bańską Bystrzycę z Popradem (również i ta droga wkrótce znajdzie się w polecanych na MotoPodhale.info).

3 komentarze

  1. Super tam macie na tym Podhalu i do południowych sąsiadów blisko, chętnie bym się tam na starśoć przeprowadził

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.