Z wizytą nad Jeziorem Mucharskim

To jezioro całkiem nowe, choć jego projekt powstał w latach pięćdziesiątych, a budowa zapory na Skawie rozpoczęła się ponad 30 lat temu – w 1986 roku.

Historia inwestycji i problemów, które pojawiały się w jej trakcie jest tak zawiła, że zasługuje na książkę (i to złożoną z kilku tomów). Problemem było nawet wyłonienie nazwy dla „obiektu”. Obecnie nazwą oficjalną jest Jezioro Mucharskie (od gminy Mucharz, w której się znajduje), ale nadal używa się również Zbiornik Świnna Poręba (bo w tej miejscowości znajduje się zapora).

Choć zaporę oficjalnie otwarto w 2015, a zbiornik zalano w 2018 roku – woda znów jest „spuszczana”. Pojawiły się nowe osuwiska, a dno nie zostało odpowiednio oczyszczone z drzew i elementów budowlanych, co może być niebezpieczne dla pływających po jeziorze łódek i nurków.

Infrastruktura turystyczna, również drogowa, dopiero powstaje. Po północnej stronie jeziora częściowo jest już wybudowana nowa droga – momentami wyśmienicie kręta i ze sporym nachyleniem, więc idealna dla motocyklistów. I – oczywiście – będąc w okolicy nie słuchajcie nawigacji, bo wiele dróg wprowadzi Was wprost na zalane już dno zbiornika.

Namiary na punkt GPS: [49°49’57.0″N 19°31’44.0″E]. Więcej o Jeziorze Mucharskim przeczytacie w Wikipedii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.