Witów: Kaplica Św. Anny na Płazówce

Płazówka w Witowie – to tu znajduje się jeden z najbardziej „klimatycznych”, według mnie, drewnianych kościółków. Leży na wysokości około 1000 m n.p.m. i już sam dojazd do niego stanowi ciekawy punkt wycieczki.

Kaplica św. Anny na Płazówce powstała w latach 80-tych XIX wieku, a jej poświęcenia dokonano 26 lipca 1892 roku. Na Płazówce, w przysiółku Witowa, mieszkało wówczas około 40 osób w 9 drewnianych chałupach.

Dziś domów i mieszkańców przybyło, ale widoki rozpościerające się z tego spokojnego miejsca, na Giewont, Czerwone Wierchy i Tatry Zachodnie, nie zmieniły się od ponad stu lat.

Msze św. odbywają się tu w każdą niedzielę i święta o godzinie 9:30.

Dojazd do kaplicy prowadzi od drogi łączącej Kościelisko z Witowem. Skręt jest dobrze oznaczony. Druga, alternatywna droga – ale tylko dla endurowców – to podjazd z Roztok (okolice wlotu to Doliny Chochołowskiej) kamienistą drogą przez las i potok.

Namiary GPS na punkt: [49°18’13.6″N 19°51’05.4″E]

7 komentarzy

  1. A ja od siebie mogę dodać, że sama kaplica należy do rodziny, na której posesji stoi 🙂 Ich kuzyn był księdzem, wybudowali sobie kościółek bo zimą ciężko było z transportem. Obecnie właściciele wynajmują kapliczkę parafii, aby mieszkańcy wzgórza mogli uczestniczyć w nabożeństwach, oraz na… śluby 🙂 Sama 2 lata temu brałam ślub w kaplicy św. Anny. Organizacja ślubu i mini-wesela zarówno ze strony parafii, jak i właścicielki niesamowicie prosta, a kaplica w środku – przecudna! Polecam! Zdjęcia do obejrzenia na moim blogu
    http://www.urlopaktywnie.blogspot.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.