Gdzie plażować: Nad Jeziorem Czorsztyńskim cz. 1

Żar leje się z nieba, duchota niemiłosierna – trzeba się ochłodzić. Tylko gdzie? W cyklu „Gdzie plażować” znajdują się ciekawe miejsca, do których bez większego problemu dojedziemy motocyklem i pozostanie on w zasięgu naszego wzroku podczas wodnych zabaw.


Jezioro Czorsztyńskie – część I

Część południowa – miejsca pomiędzy ujściem Białki, a zaporą.
Miejscowości: Frydman, Falsztyn, Niedzica Zamek.

UWAGA: Ze względu na budowę ścieżki rowerowej dookoła Jeziora Czorsztyńskiego wiele z tych miejsc już zmieniło lub w najbliższej przyszłości zmieni swój wygląd. Jak tylko ścieżka w całości zostanie ukończona – zaktualizuję poniższe informacje o miejscówkach.

Jezioro Czorsztyńskie to zaporowy zbiornik wodny na rzece Dunajec, w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami i Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi i Właściwymi.

Uwaga: Nad Jeziorem Czorsztyńskim tylko jedno kąpielisko dopuszczone jest oficjalnie do użytku (Plaża Zamajerz). Korzystając z pozostałych miejscówek robicie to na własną odpowiedzialność.

[Zobacz też: Gdzie plażować na Jeziorem Czorsztyńskim – część 2]


Frydman – okolice ujścia Białki

Miejscówka częściowo opisywana przy okazji Gdzie plażować: Nad Białką cz. 2, bo dojechać można do niej korzystając z usług campingu Łęg we Frydmanie.

W tym miejscu Białka, jedna z najczystszych rzek w Polsce, wpada do Jeziora Czorsztyńskiego. Przez to jest to również miejsce, gdzie woda jest najzimniejsza (ale i najbardziej przejrzysta), bo płynie wprost z gór.

Namiary GPS na punkt: [49°27’29.8″N 20°13’15.7″E]

Kawałek dalej od ujścia Białki (kilkaset metrów) w kierunku południowo-wschodnim znajduje się Zatoka Przykopa. Dojazd do niej odbywa się drogą szutrową w niezłym stanie. Wjazd na nią znajduje się około 200 metrów od wjazdu do campingu Łęg. Jest tam wprawdzie zakaz ruchu, ale można przecież motocykle wprowadzić piechotą. Znajduje się tam kilka prywatnych miejsc campingowych, ale zawsze się znajdzie jakiś dostęp do wody.

Zaraz za wspomnianą zatoką rozpoczyna się betonowy wał ochronny, który zabezpiecza przez zalaniem miejscowość Frydman, która położona jest poniżej poziomu najwyższego stanu wody w Jeziorze Czorsztyńskim.


Frydman – Przystań Wodna

Przystań Wodna Frydman to bardzo ciekawe miejsce. Znajduje się na drugim końcu wspomnianego wcześniej betonowego wału ochronnego w Zatoce Baniska.

Camping we Frydmanie (bo tak jest oznaczony przy dojeździe) to kompleks, gdzie znajduje się pole namiotowe, kąpielisko (niestrzeżone), wypożyczalnia sprzętu pływającego, budki z jedzeniem i napitkiem i generalnie super miejsce na całodzienny odpoczynek nad wodą. Wjazd na teren przystani motocyklem jest darmowy, samochodem – koszt kilku złotych za cały dzień. Dojazd dobry, wyraźnie oznaczony przy drodze Dębno – Niedzica Zamek.

Namiary GPS na punkt: [49°26’38.2″N 20°14’25.3″E]
Strona www: www.przystanwodna.pl/
FB: fb.com/przystanwodna.frydman


 Frydman – Podprzylasek

Jak już skręcimy w stronę Przystani Wodnej Frydman z drogi Dębno – Niedzica Zamek i pojedziemy prosto, nie zjeżdżając na Przystań, tylko do końca szutrowej drogi – dojedziemy do zakątka, który nazywa się Podprzylasek.

Cisza, spokój, kilka domków letniskowych, polanka, kilka przyczepek campingowych i daleko od drogi. Kąpiel tu jest trochę trudna ze względu na zamulone podłoże, ale dla chcącego – nic trudnego. Za to widoczki bardzo fajne.

Namiary GPS na punkt: [49°26’31.8″N 20°14’45.8″E]


Falsztyn – Zatoka Kosarzyska i Zielone Skałki

Tak naprawdę wjazd na drogę do zatoki znajduje się dość spory kawałek za ostatnimi domami w Falszynie i bliżej mu do granicy z Niedzicą Zamkiem. Kiedy miniemy wspomniany Falsztyn i na prostej drodze zauważymy ograniczenie do 50 km/h to lepiej zwolnić, bo zaraz po lewej stronie wyłoni nam się skręt w uliczkę z ograniczeniem tonażu do 2,5t. Skręcamy i jedziemy szutrową, dobrą drogą do samego końca.

Po prawej stronie drogi znajduje się Zatoka Kosarzyska, a na końcu niewielki parking przy rezerwacie ścisłym Zielone Skałki należącym do Pienińskiego Parku Narodowego.

Po drodze wiele miejsc do biwakowania. Na końcu cypla przepiękne widoki na oba zamki – w Czorsztynie i Niedzicy Zamku. Wszędzie bez problemu postawimy motocykl i pozostanie on w zasięgu drogi.

Namiary GPS na punkt: [49°25’52.6″N 20°18’05.2″E]


Niedzica Zamek – Plaża Zamajerz

Jak na razie jest to jedyna nad Jeziorem Czorsztyńskim piaszczysta plaża z kąpieliskiem pilnowanym przez ratowników. Właściciele co roku wkładają dużo serca i pieniędzy w to, żeby co roku odbudowywać plażę i utrzymywać ją w dobrym stanie. Regularnie badana jest również czystość wody.

Położona jest w malowniczym miejscu u stóp Zamku „Dunajec”. Parking znajduje się obok, za krzewami, chociaż czasami obsługa pozwala motocykle postawić bliżej, w zasięgu wzroku.

Przyjeżdżając tu nie trzeba się o nic martwić – wszystko jest w pobliżu: sklepy, mała gastronomia, karczmy, pokoje do wynajęcia i domki tuż przy plaży. Można wypożyczyć sprzęt pływający lub pograć w siatkówkę plażową.

Kilka złotych za wjazd nie odstrasza, a dzięki temu możecie odpocząć w iście nadmorskich warunkach będąc w bezpośredniej bliskości gór.

Namiary GPS na punkt: [49°25’26.9″N 20°18’52.5″E]
Strona www: www.plazapieniny.pl


[Zobacz też: Gdzie plażować na Jeziorem Czorsztyńskim – część 2]

10 komentarzy

  1. bylam z dziećmi na plazy zamajerz w 2015 roku. najpiekniejsze miejsce na swiecie. w Niedzicy – Zamek jest tak ładnie i miejsce ma swoj klimat, ze trudno mi znalezc podobnie ladne miejsce na poludniu Polski. Co do wody..nic nam nie bylo po tygodniowym moczeniu sie w wodzie. plaza przy wejsciu do wody jest kamienista, chociaz na zdjeciu wyglada inaczej. woda szybko sie zamula, szczegolnie jak jest duzo ludzi. ale to przeciez jezioro a nie morze. ogolnie moje najlepsze wakacje i naprawde polecam. wszedzie jest blisko, bez problemu mozna wszedzie dotrzec bez auta. Jeden sklep to jest ból, ale wszystko w nim bylo. pozdrawiam i polecam.

  2. Dzień dobry, czy jest już zaktualizowany post o plażowaniu nad Jeziorem Czorsztyńskim? Po zrobieniu ścieżki rowerowej nie umiem sobie poradzić ze znalezieniem tam miejsca.. Wszędzie gdzie nie byłam wszystko prywatne, trzeba płacić za wstęp…

    1. Większość tych opisanych miejsc nadal jest dostępnych. Ale odwiedzę i zaktualizuję te informacje w tym sezonie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.