Od kiedy samochód jest zabytkiem?

Samochody zabytkowe wymagają wyjątkowej troski i dbania o detale. Nie bez znaczenia jest także dobrze skrojona oferta ubezpieczeniowa. Jakie wymagania pojazd musi spełnić, aby został wpisany do rejestru zabytków? Na co zwrócić uwagę podczas eksploatacji klasyka, a także na jaką ofertę ubezpieczenia się zdecydować? Wyjaśniamy!

Artykuł sponsorowany

Klasyki to wyjątkowe pojazdy, z wyjątkowym charakterem, o które trzeba zadbać w szczególny sposób, aby mogły wciąż poruszać się po drogach. Zwiększająca się liczba zlotów pojazdów zabytkowych sprawia, że coraz więcej widuje się aut z żółtymi tablicami rejestracyjnymi. To historia we współczesnym świecie, która wciąż trwa. 

Czym jest zabytkowe auto?

Pojazd zabytkowy to przede wszystkim oczko w głowie właściciela. To auto z duszą, które dzięki pieczołowitości i zaangażowaniu w jego utrzymanie wygląda doskonale mimo upływu lat. To pojazd, którym jeździ się na zloty aut zabytkowych lub po prostu czerpie przyjemność z wyjątkowej przejażdżki. Takie auto często jest dla właściciela jak członek rodziny. 

W świetle prawa samochód zabytkowy musi mieć minimum 40 lat i być wpisany do rejestru zabytków. W przypadku pojazdów unikatowych lub mających szczególne znaczenie w historii motoryzacji wiek ten wynosi minimum 25 lat. W drugim przypadku o wpisie do rejestru zabytków decyduje rzeczoznawca. Zwieńczeniem procesu jest uzyskanie żółtych tablic rejestracyjnych. 

Poza wyżej wymienionymi wymaganiami, dany model nie może być produkowany od minimum 15 lat, a 75% jego części muszą stanowić oryginały. Z tym bywa różnie, do większości modeli części nie są już dostępne i muszą zostać wykonane ręcznie, na zamówienie. Chodzi jednak o to, aby w dużej mierze pojazd był w stanie fabrycznym, z oryginalnymi głównymi podzespołami, takimi jak silnik czy skrzynia biegów. 

O czym pamiętać, posiadając auto zabytkowe?

Jest wiele elementów, o których należy pamiętać, posiadając zabytkowy pojazd. Bardzo ważne jest, aby mając już tak wyjątkowe auto, nie dopuszczać do korodowania elementów i trzymać go w suchym, czystym garażu. Te pojazdy mają przede wszystkim lśnić i cieszyć oko. 

Stan techniczny także nie jest bez znaczenia. Wszelkie usterki mechaniczne należy usuwać natychmiast i robić to w doświadczonym warsztacie. Trudno pojechać na zlot pojazdów zabytkowych autem uszkodzonym, jak i bez ubezpieczenia. Jak każdy inny pojazd, klasyk musi mieć ważną polisę OC, aby poruszać się po drogach. Dla tego typu samochodów zostały jednak przygotowane specjalne oferty. 

Ubezpieczenie auta zabytkowego. Wybierz LINK4

Wyjątkowe pojazdy zasługują na wyjątkową ofertę. W LINK4 w każdym z pakietów OC dla pojazdów zabytkowych zawarty jest Program Pomocy z samochodem zastępczym i Assistance Opony. Program ten zapewnia przyjazd pomocy drogowej w ciągu średnio 30 minut, wymianę koła, holowanie, a nawet pojazd zastępczy. 

Pojazdy zabytkowe często poruszają się tylko w sezonie. Zloty odbywają się w okresie wiosenno-letnim, a przez jesień i zimę właściciele dopieszczają swoje klasyki, by mogły w kolejnym roku robić wrażenie. OC nie jest więc potrzebne przez 365 dni. LINK4 daje możliwość skorzystania z 3-, 6- i 12-miesięcznego okresu ubezpieczenia. Redukcja kosztów pozwoli na oddech i inwestycję w pojazd, by mógł nieprzerwanie lśnić. 

Pojazd zabytkowy. Podróżuj bezpiecznie!

Bezpieczeństwo ma niebagatelne znaczenie podczas eksploatacji pojazdu. Nie inaczej jest w przypadku zabytków, które, mimo że znacznie rzadziej poruszają się po drogach, to narażone są na dokładnie te same czynniki, co pojazdy współczesne. Te auta mają wymiar sentymentalny i dlatego LINK4 kieruje do ich właścicieli doskonale skrojoną ofertę OC, uzupełnioną o szereg dodatkowych pakietów.

Jeśli w Twoim garażu stoi pojazd z żółtymi tablicami, to już dzisiaj skontaktuj się z LINK 4 i zapoznaj się z ofertą ubezpieczeniową dla pojazdów zabytkowych: https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu-zabytkowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.