Przełęcz Wernarska

Znana również jako Przełęcz Popova (słow. Vernárske sedlo, Popová). Symbolicznie rozdziela dwa piękne słowackie parki narodowe – Niżne Tatry (słow. Nízke Tatry) i Słowacki Raj (słow. Slovenský raj).

Wysokość, na której leży siodło przełęczy, wynosi – w zależności od źródła – od 1029 do 1055 m n.p.m. Odczyt z GPS podaje 1053 m n.p.m.

Przez przełęcz prowadzi jedna z najpopularniejszych w tym rejonie dróg, droga nr 67, z Łysej Polany (słow. Lysá poľana), przez Białą Spiską (słow. Spišská Belá), Kieżmark (słow. Kežmarok), Poprad i Dobszynę (słow. Dobšiná), aż do Rożniawy (słow. Rožňava) przy granicy z Węgrami. Droga ta jest jedną z ważniejszych w okolicy i panuje na niej spory ruch, co niestety odbija się negatywnie na dość mocno zniszczonym już asfalcie. Na tym fragmencie droga 67 pokrywa się również z drogą 66 prowadzącą przez Telgart, Brezno, Bańską Bystrzycę i Zwoleń aż do miejscowości Sahy przy granicy z Węgrami.

Nazwa przełęczy wzięła się od niewielkiej miejscowości Wernar (słow. Vernár). która leży około 20 km na południe od stolicy regionu – Popradu.

W internecie i drukowanych przewodnikach po Słowacji można znaleźć kilka wersji zapisu polskiego nazwy tej miejscowości (Wernar, Vernar), ale to akurat nie jest najistotniejsze – dla nas, motocyklistów, liczą się przede wszystkim piękne drogi.

A opisywana Przełęcz Wernarska i prowadzący przez nią trakt zdecydowanie spodoba się kierowcom jednośladów. Składa się z szeregu ostrych zakrętów po obu stronach – zarówno od północy, jak i od południa.

W siodle przełęczy znajdują się niewielkie parkingi, ale tylko po jednej stronie drogi i to na zakręcie, więc trzeba szczególnie zwrócić uwagę przy wyjeździe z nich. Kilkanaście metrów od parkingu znajduje się krzyż, a z położonego kawałek dalej wzniesienia rozciąga się piękny widok na górującą nad okolicą Królewską Halą (słow. Kráľova hoľa; poza tatrzańskim Krywaniem druga narodowa góra Słowaków) i Niżne Tatry.

Na południowym końcu drogi prowadzącej przez Przełęcz Wernarską, we wsi Puste Pole (słow. Pusté Pole), znajduje się ważny rozjazd. W lewo prowadzi wspomniana droga na Dobszynę i Rożniawę, a w prawo odchodzi kultowa droga 66. To tutaj ma ona swój początek, dalej prowadzi nas pięknymi, krętymi odcinkami przez Przełęcz Besnik (994 m n.p.m.), Telgart (słow. Telgárt), Brezno, aż do Bańskiej Bystrzycy (słow. Banská Bystrica).

Namiary GPS: [48°53’44.4″N 20°14’53.3″E]

 

2 komentarze

  1. super, nie znałam tego miejsca z nazwy i nigdy tu nie stawałam, a przejeżdżałam tu wiele razy

  2. Trzy lata temu jechałem z kolegą na Liptowski Mikulasz,Brezno,Telgard,Poprad,Biała Spiska i do Polski.Pamiętam że był znikomy ruch na drogach-które były różnej jakości,jechaliśmy przez jakieś Cygańskie wioski,mijaliśmy piękny wiadukt no i te widoki.Tereny przepiękne-polecam wszystkim.Całą trasę przejechałem na Kawasaki Vulcanie 900 którego miło wspominam.Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.