Przełęcz Wernarska

Znana również jako Przełęcz Popova (słow. Vernárske sedlo, Popová). Rozdziela dwa piękne słowackie parki narodowe – Niżne Tatry (słow. Nízke Tatry) i Słowacki Raj (słow. Slovenský raj).

Wysokość, na której leży siodło przełęczy, wynosi – w zależności od źródła – od 1029 do 1055 m n.p.m. Odczyt z GPS podaje 1053 m n.p.m.

Przez przełęcz prowadzi jedna z najpopularniejszych w tym rejonie dróg, droga nr 67, z Łysej Polany (słow. Lysá poľana), przez Białą Spiską (słow. Spišská Belá), Kieżmark (słow. Kežmarok), Poprad i Dobszynę (słow. Dobšiná), aż do Rożniawy (słow. Rožňava) przy granicy z Węgrami. Droga ta jest jedną z ważniejszych w okolicy i panuje na niej spory ruch, co niestety odbija się negatywnie na dość mocno zniszczonym już asfalcie.

Nazwa przełęczy wzięła się od niewielkiej miejscowości Wernar (słow. Vernár). która leży około 20 km na południe od stolicy regionu – Popradu.

W internecie i drukowanych przewodnikach po Słowacji można znaleźć kilka wersji zapisu polskiego nazwy tej miejscowości (Wernar, Vernar), ale to akurat nie jest najistotniejsze – dla nas, motocyklistów, liczą się przede wszystkim piękne drogi.

A opisywana Przełęcz Wernarska i prowadzący przez nią trakt zdecydowanie spodoba się kierowcom jednośladów. Składa się z szeregu ostrych zakrętów po obu stronach – zarówno od północy, jak i od południa.

W siodle przełęczy znajdują się niewielkie parkingi, ale tylko po jednej stronie drogi i to na zakręcie, więc trzeba szczególnie zwrócić uwagę przy wyjeździe z nich. Kilkanaście metrów od parkingu znajduje się krzyż, a z położonego kawałek dalej wzniesienia rozciąga się piękny widok na górującą nad okolicą Królewską Halą (słow. Kráľova hoľa; poza tatrzańskim Krywaniem druga narodowa góra Słowaków) i Niżne Tatry.

Na południowym końcu drogi prowadzącej przez Przełęcz Wernarską, we wsi Puste Pole (słow. Pusté Pole), znajduje się ważny rozjazd. W lewo prowadzi wspomniana droga na Dobszynę i Rożniawę, a w prawo odchodzi kultowa droga 66. To tutaj ma ona swój początek, dalej prowadzi nas pięknymi, krętymi odcinkami przez Przełęcz Besnik (994 m n.p.m.), Telgart (słow. Telgárt), Brezno, aż do Bańskiej Bystrzycy (słow. Banská Bystrica).

Namiary GPS: [48°53’44.4″N 20°14’53.3″E]

 

 

2 komentarze

  1. super, nie znałam tego miejsca z nazwy i nigdy tu nie stawałam, a przejeżdżałam tu wiele razy

  2. Trzy lata temu jechałem z kolegą na Liptowski Mikulasz,Brezno,Telgard,Poprad,Biała Spiska i do Polski.Pamiętam że był znikomy ruch na drogach-które były różnej jakości,jechaliśmy przez jakieś Cygańskie wioski,mijaliśmy piękny wiadukt no i te widoki.Tereny przepiękne-polecam wszystkim.Całą trasę przejechałem na Kawasaki Vulcanie 900 którego miło wspominam.Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.