Szałasy pasterskie w Jurgowie na Polanie Podokólne i odpoczynek nad Białką

Tuż przy drodze krajowej DK49 prowadzącej z Nowego Targu, przez Białkę i Bukowinę Tatrzańską, aż do polsko-słowackiego przejścia granicznego Jurgów-Podspady znajduje się świetne miejsce do odpoczynku na łonie przyrody.

Na wysokości stacji narciarskiej Hawrań Jurgów-Ski, na Polanie Podkólne, znajduje się ponad 50 drewnianych szałasów pasterskich. I chociaż stan wielu z nich pozostawia wiele do życzenia – warto przyjrzeć się w jakich warunkach zamieszkiwali dawni pasterze z Polan Jaworzyńskich.

Zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej natrafimy na miejsce, które wielu błędnie uważa za początek rzeki Białki. To tu Białka (która na terenie Tatr powstaje z połączenia płynącego z Morskiego Oka Rybiego Potoku i Białej Wody) łączy się ze słowackim Jaworowym Potokiem (który wypływa z wysokości 1886 m n.p.m. z Żabiego Stawu Jaworowego).

Piękna okolica oraz szum i orzeźwienie, które płynie ze spienionej, górskiej wody sprawiają, że trudno o lepsze miejsce do postoju w upalne dni. Wprawdzie w okolicach rzeki nie ma ławek czy stolików, ale z powodzeniem można posiedzieć na dużych kamieniach. Czasami można też spotkać turystów motocyklowych z namiotami. Od strony szałasów nocleg jest dozwolony, ale za wodą znajdują się już tereny parków narodowych: polskiego TPNu i słowackiego TANAPu, więc lepiej tam nie biwakować.

Dojazd i parkowanie

Skansen znajduje się tuż przy drodze i nie sposób go nie zauważyć. Dojazd do rzeki również nie stanowi problemu – vis-a-vis budynków stacji narciarskiej widać spory parking i szutrową dróżkę, którą dojechać można wprost nad rzekę. Tam bez problemu zaparkujemy jednoślad tak, aby pozostał w zasięgu wzroku.

Namiary GPS na punkt: [49.319214, 20.152361]

Aktualizacja: 2020.01.26

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.