Przełęcz Krowiarki

Nazwa przełęczy pochodzi od krowiarek – dziewcząt-pasterek, które dawno temu pasały tu krowy.  Znana jest również pod nazwą Przełęcz Lipnicka albo Lipnickie Siodło. Jak zwał, tak zwał – najważniejsze jest to, że prowadzi przez nią piękna i kręta trasa – idealna dla motocyklistów.

Przełęcz Krowiarki (1012 m n.p.m.) leży u stóp największego szczytu Beskidu Żywieckiego – Babiej Góry (1725 m n.p.m.). Rozdziela masyw babiogórski od Pasma Policy. Jest również punktem granicznym pomiędzy gminą Jabłonka (powiat nowotarski) i gminą Zawoja (powiat suski).

Przez siodło przełęczy prowadzi droga wojewódzka DW 957, która łączy Jabłonkę z Białką. Kręta i widokowa droga z całkiem niezłym asfaltem jest wymarzoną trasą, która powinna znaleźć się w planach każdej wycieczki motocyklowej w tym regionie.

Namiary GPS na punkt: [49°35’17.5″N 19°34’58.4″E]

Samo siodło przełęczy to w zasadzie tylko parking (płatny) dla turystów ruszających w góry, kilka tablic informacyjnych i obelisk ku pamięci Karola Wojtyły. I to chyba jedyny powód, żeby na pamiątkową fotkę choć raz się tu zatrzymać podczas śmigania po winklach. Zanim został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II młody Karol Wojtyła, jako student, pracował w Junackim Hufcu Pracy przy budowie tej drogi w 1938 roku.

Na przełęczy znajduje się również symboliczny grób profesora Zenona Klemensiewicza, wybitnego językoznawcy, który zginął na pobliskiej Policy podczas katastrofy samolotu PLL LOT w 1969 roku. Dokładnie 2 kwietnia 69′ samolot z 53 osobami na pokładzie (47 pasażerów i 6 członków załogi) zabłądził i zamiast wylądować w Krakowie-Balicach rozbił się na północnym stoku Policy (1369 m n.p.m.).

Nieopodal znajduje się równie ciekawa Przełęcz Zubrzycka, którą również warto uwzględnić przy planowaniu motocyklowej wycieczki.

Przełęcz w filmach

Więcej zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.