Przełęcz Zubrzycka

Zarówno Przełęcz Zubrzycka jak i cała droga prowadząca z Bystrej do Zubrzycy Górnej to miejsca, które nigdy się nie znudzą podczas motocyklowych przejażdżek.

Aby dojechać do położonej na wysokości 877 m n.p.m. przełęczy trzeba się skierować na wspomnianą wcześniej drogę. W Zubrzycy Górnej skręcić na Sidzinę/Bystrą lub w Bystrej na Sidzinę/Zubrzycę. Asfaltowa, kręta droga zaprowadzi nas do przełęczy, która jest jednocześnie granicą powiatów suskiego i nowotarskiego.

Przełęcz Zubrzycka leży w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w długim grzbiecie, który odchodzi od sięgającej 1369 m n.p.m. Policy (gdzie w 1969 roku rozbił się samolot pasażerski PLL LOT z 53 osobami na pokładzie) i poprzez Czyrniec (1318 m n.p.m.), Przełęcz Zubrzycką (877 m n.p.m.) i Kieczurę (911 m n.p.m.) biegnie aż do doliny Czarnej Orawy w Jabłonce. Grzbietem tym biegnie Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Na południowo-zachodnich stokach Przełęczy Zubrzyckiej znajduje się jedno ze źródeł potoku Zubrzyca (zlewnia Morza Czarnego), natomiast na północno-wschodnich – potoku Sidzina (zlewnia Bałtyku).

Przez Przełęcz Zubrzycką biegnie też granica między Pasmem Babiogórskim (a dokładniej jego częścią – Pasmem Policy) a Pasmem Orawsko-Podhalańskim.

Po drodze można wpaść do skansenu w Sidzinie, gdzie znajduje się kilka cennych zabytków architektury drewnianej: spichlerz, dzwonnica, chałupy, a nawet działający młyn wodny.

Nieopodal znajduje się równie ciekawa Przełęcz Krowiarki, którą również warto uwzględnić przy planowaniu motocyklowej wycieczki.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.