Przełęcz Zubrzycka

Zarówno Przełęcz Zubrzycka jak i cała droga prowadząca z Bystrej do Zubrzycy Górnej to miejsca, które nigdy się nie znudzą podczas motocyklowych przejażdżek.

Aby dojechać do położonej na wysokości 877 m n.p.m. przełęczy trzeba się skierować na wspomnianą wcześniej drogę. W Zubrzycy Górnej skręcić na Sidzinę/Bystrą lub w Bystrej na Sidzinę/Zubrzycę. Asfaltowa, kręta droga zaprowadzi nas do przełęczy, która jest jednocześnie granicą powiatów suskiego i nowotarskiego.

Przełęcz Zubrzycka leży w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w długim grzbiecie, który odchodzi od sięgającej 1369 m n.p.m. Policy (gdzie w 1969 roku rozbił się samolot pasażerski PLL LOT z 53 osobami na pokładzie) i poprzez Czyrniec (1318 m n.p.m.), Przełęcz Zubrzycką (877 m n.p.m.) i Kieczurę (911 m n.p.m.) biegnie aż do doliny Czarnej Orawy w Jabłonce. Grzbietem tym biegnie Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Na południowo-zachodnich stokach Przełęczy Zubrzyckiej znajduje się jedno ze źródeł potoku Zubrzyca (zlewnia Morza Czarnego), natomiast na północno-wschodnich – potoku Sidzina (zlewnia Bałtyku).

Przez Przełęcz Zubrzycką biegnie też granica między Pasmem Babiogórskim (a dokładniej jego częścią – Pasmem Policy) a Pasmem Orawsko-Podhalańskim.

Po drodze można wpaść do skansenu w Sidzinie, gdzie znajduje się kilka cennych zabytków architektury drewnianej: spichlerz, dzwonnica, chałupy, a nawet działający młyn wodny.

Nieopodal znajduje się równie ciekawa Przełęcz Krowiarki, którą również warto uwzględnić przy planowaniu motocyklowej wycieczki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.