Przełęcz Knurowska

Ponad 20 zakrętów w lewo i drugie tyle w prawo czynią z tej trasy jedną z najciekawszych motocyklowych dróg w regionie. Droga pomiędzy Harklową a Ochotnicą Górną powinna się znaleźć obowiązkowo w planach wycieczkowych po Podhalu.

Przełęcz Knurowska (zwana Furcówką), bo to na jej siodło musimy się wdrapać krętą drogą, leży w Gorcach na wysokości 846 m n.p.m. Oddziela masyw Turbacza od Pasma Lubania. Prowadzi przez nią droga powiatowa, która znacząco skraca drogę z Nowego Targu do Tylmanowej.

Jak większość górskich dróg i ta powstała w celach militarnych. Droga Knurowska, bo taką nosi nazwę wywodzącą się od położonej na jej początku miejscowości Knurów, powstała podczas zaboru austriackiego pod koniec XVIII w. Chociaż historycy wskazują, że ślady istniejącego w tym miejscu traktu na dobre kilkaset lat przed budową austro-węgierskiej drogi nadal istnieją w ochotnickich lasach. Wiele ciekawych informacji o historii drogi i jej znaczeniu strategicznym znajdziemy na tablicach informacyjnych w pobliżu siodła i w Ochotnicy Górnej.

Zdecydowana większość zakrętów znajduje się pomiędzy siodłem przełęczy, a wspomnianą miejscowością Knurów. Ciasne, naprzeciwległe agrafki aż zachęcają do odkręcenia manetki i składania się jak zawodowcy rodem z MotoGP.  Ale nie ma co szaleć – bardzo często na asfalcie zalegają kamienie i piasek, a z przeciwka wyskakują samochody. Często można spotkać duże busy i dostawczaki, których kierowcy dość śmiało ścinają ciasne zakręty i mają gdzieś ograniczenia tonażu obowiązujące na tej drodze. Wiosną i jesienią na przełęczy zalega śnieg, a zacienione zakręty często pokrywa cienka warstwa lodu.

Im bliżej Knurowa – tym piękniejsze widoki na Jezioro Czorsztyńskie i Tatry. Z samej przełęczy niewiele widać – widoki zasłaniają Gorce 🙂

Koniecznie musicie przejechać tę drogę podczas wizyty na Podhalu. Punkt obowiązkowy i kropka. Na samej przełęczy nawet można pokusić się o nocleg na dziko, bo miejscówka „zacna” 🙂

Namiary GPS na punkt: [49°30’15.0″N 20°11’17.1″E]

A poniżej film od kolegi Grzegorza z przejazdu opisanym szlakiem

3 komentarze

  1. Fajna trasa, kiedyś tam jechałem przez Ochotnicę Górną i do pensjonatu u ” Zosi”, tylko nie pamiętam czy to było po tych winklach!
    Trzeba będzie powtórzyć! Dzięki za meila z trasą, życzę szerokości!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.