Punkt widokowy nad Jeziorem Sromowieckim

Mała rzecz, a cieszy. Na tamie przy Jeziorze Sromowieckim (Zbiorniku Sromowskim), które jest zbiornikiem wyrównawczym dla Jeziora Czorsztyńskiego, otwarty jest punkt widokowy z widokiem na zaporę i Zamek „Dunajec” w Niedzicy.

Szczerze mówiąc – nie mam pojęcia, kiedy zrobiono ten punkt. Przejeżdżam tam dość często, ale nigdy wcześniej nie zauważyłem napisów „punkt widokowy”. Więc albo punkt powstał w tym sezonie, albo ktoś go dopiero oznaczył. Jest też trzecia opcja – piszący to gapa i ma problemy ze wzrokiem…

Tak czy siak – punkt jest w bardzo ciekawym miejscu. Otoczony siatką, wysypany szutrem plac z (niestety) tylko jedną ławeczką stanowi świetne miejsce na chwilę odpoczynku. Widok na zaporę na Jeziorze Czorsztyńskim i górujący nad nią Zamek „Dunajec” w Niedzicy robi wrażenie, a pod punktem widokowym (dosłownie pod nogami) pracują turbiny małej elektrowni wodnej.

Woda, która wypływa z drugiej stronie, to rzeka Dunajec. Kilka kilometrów dalej płynie ona malowniczym przełomem, po którym odbywa się spływ tratwami.

Wjazd na teren placu odbywa się wprost z małej zapory. Brama zamykana jest na noc. Po drugiej stronie zapory znajduje się Camping „Polana Sosny”, gdzie można przenocować pod namiotem w malowniczych okolicznościach przyrody.

Namiary GPS na punkt: [49°24’22.7″N 20°19’59.9″E]

2 komentarze

  1. Te tereny są „najlepsiejsze” i najpiękniejsze. Uwielbiam tam jeździć no ale Ty o tym wiesz 🙂 Punkt widokowy był już w tamtym sezonie ale wjazd do niego jest często zamknięty – nie wiem dlaczego. Gdy jest zamknięty, zawsze można zatrzymać się na wjeździe. Jest tam szeroka droga, coś ala zatoczka i nikomu raczej przeszkadzać nie będziemy.
    Pozdrowionka!

  2. Jezioro SROMOWSKIE . Żadne Sromowieckie ani Sromowickie. Źródła historyczne potwierdzają prawidłową nazwę SROMOWSKIE a tak naprawdę to zbiornik Sromowski, a nie jezioro. Każda inna nazwa pochodzi od błędnej odmiany nazwy SROMOWIEC. A więc poprawcie na poprawną nazwę

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.