Zakopane: Piszczorów Wierch

Położone na wysokości 911 m n.p.m. wzniesienie leży w dzielnicy Olcza Gawlaki, choć często mylone jest z położoną nieopodal Zoniówką. Przez wierch przebiega ciekawa droga przez Hrube skracająca drogę z Cyrhli do Poronina.

Z wierchu rozpościera się piękny widok na Tatry, a szczególnie na Giewont, Kasprowy Wierch i Tatry Wysokie. Na szczycie stoi drewniany krzyż. W 2014 roku na 100-lecie parafii został odnowiony i uroczyście postawiony ponownie.

Namiary GPS na punkt: [49°18’22.6″N 20°00’36.5″E]

Okolica jest spokojna, dzięki czemu amatorzy spania na dziko bez problemu znajdą miejsce na rozbicie namiotu na licznych łąkach. Jedyny problem stanowi pobliskie wysypisko śmieci i jeżdżące od rana w jego stronę śmieciarki. W upalny dzień o śmietnisku przypomni nam również wszechobecny smród. Nawet na tak pięknych terenach gdzieś te odpady trzeba składować. Ale jak kiedyś wysypisko zostanie zasypane, a w okolicy pojawią się ławeczki (takie są plany), to będzie to wymarzone miejsce na dłuższy odpoczynek. Wysypisko na pobliskiej Zoniówce od 2014 roku jest rekultywowane, ale okoliczni mieszkańcy z przyzwyczajenia nadal czasami podrzucają tu worki ze śmieciami, co jest nieco uciążliwe. Ale fakt, że zdarza się to już coraz rzadziej i miejsce to śmiało można zaliczyć do najładniejszych punktów widokowych na Podhalu.

Dojazd do Piszczorów Wierchu możliwy jest od strony Olczy – drogą za Sanktuarium Matki Boskiej Cudownego Medalika lub z Cyrhli (skręt za restauracją Siedem Kotów) przez Hrube Niżne i Wyżne. Obie drogi są kręte i wąskie, więc trzeba zachować szczególną ostrożność.

Piszczorów Wierch w filmach

Kilka zdjęć z MotoPodhalańskiego archiwum

2 komentarze

  1. Byłem dziś aby podziwiać pierwszy dzień zaśnieżonych szczytów tatr. Fajny dojazd samochodem, jedyny mankament to wąska ulica. Mało znany ale fajny i urokliwy zakątek z boku od Zakopanego. Po drodze warto odwiedzić sanktuarium. Dobry widok na Tatry. Dzięki za info, przydało się.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.