Zakopane: Piszczorów Wierch

Położone na wysokości 911 m n.p.m. wzniesienie leży w dzielnicy Olcza Gawlaki, choć często mylone jest z położoną nieopodal Zoniówką. Przez wierch przebiega ciekawa droga przez Hrube skracająca drogę z Cyrhli do Poronina.

Z wierchu rozpościera się piękny widok na Tatry, a szczególnie na Giewont, Kasprowy Wierch i Tatry Wysokie. Na szczycie stoi drewniany krzyż. W 2014 roku na 100-lecie parafii został odnowiony i uroczyście postawiony ponownie.

Namiary GPS na punkt: [49°18’22.6″N 20°00’36.5″E]

Okolica jest spokojna, dzięki czemu amatorzy spania na dziko bez problemu znajdą miejsce na rozbicie namiotu na licznych łąkach. Jedyny problem stanowi pobliskie wysypisko śmieci i jeżdżące od rana w jego stronę śmieciarki. W upalny dzień o śmietnisku przypomni nam również wszechobecny smród. Nawet na tak pięknych terenach gdzieś te odpady trzeba składować. Ale jak kiedyś wysypisko zostanie zasypane, a w okolicy pojawią się ławeczki (takie są plany), to będzie to wymarzone miejsce na dłuższy odpoczynek. Wysypisko na pobliskiej Zoniówce od 2014 roku jest rekultywowane, ale okoliczni mieszkańcy z przyzwyczajenia nadal podrzucają tu worki ze śmieciami, co jest nieco uciążliwe.

Dojazd do Piszczorów Wierchu możliwy jest od strony Olczy – drogą za Sanktuarium Matki Boskiej Cudownego Medalika lub z Cyrhli (skręt za restauracją Siedem Kotów) przez Hrube Niżne i Wyżne. Obie drogi są kręte i wąskie, więc trzeba zachować szczególną ostrożność.

Piszczorów Wierch w filmach

Kilka zdjęć z MotoPodhalańskiego archiwum

2 komentarze

  1. Byłem dziś aby podziwiać pierwszy dzień zaśnieżonych szczytów tatr. Fajny dojazd samochodem, jedyny mankament to wąska ulica. Mało znany ale fajny i urokliwy zakątek z boku od Zakopanego. Po drodze warto odwiedzić sanktuarium. Dobry widok na Tatry. Dzięki za info, przydało się.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.